16.3 C
Τρίτη, 22 Οκτωβρίου, 2024

Παπανικολόπουλος: «Έχουμε δύσκολο πρόγραμμα, το ξέραμε από την αρχή.»

Ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε απέναντι στη μαχητική για περίπου 30 λεπτά Καρδίτσα και επικράτησε με 77-61. Ο προπονητής της Καρδίτσας, Νίκος Παπανικολόπουλος, μίλησε στην κάμερα της ΕΡΤ μετά την ήττα της ομάδας του από τους «ερυθρόλευκους» και δήλωσε:

«Νομίζω στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί, αλλά δεν ήμασταν τόσο ενεργοποιημένοι. Στο δεύτερο ημίχρονο βγάλαμε αντίδραση από την άμυνα και με την πίεση στην μπάλα μπορέσαμε να αναπτύξουμε πράγματα στον αιφνιδιασμό. Στο μισό γήπεδο βρήκαμε λύσεις, αλλά νομίζω ότι η αποτελεσματικότητά μας σε κάποιες κρίσιμες κατοχές μας άφησε πίσω από το να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο, αν ήταν πιο κλειστό το σκορ.

Έχουμε δύσκολο πρόγραμμα, το ξέραμε από την αρχή. Η ομάδα πέρασε δυσκολίες και χρησιμοποιούμε τα παιχνίδια για να είμαστε πιο έτοιμοι. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν παλεύουμε για τη νίκη, αλλά μας δίνεται η δυνατότητα, σε παιχνίδια χωρίς μεγάλη πίεση, να διαπιστώνουμε πού βρισκόμαστε και να βελτιωνόμαστε».