18.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Παπαγιάννης: «Οι ΗΠΑ τιμώρησαν τα λάθη μας και τις βιαστικές αποφάσεις που πήραμε»

Η Εθνική πάλεψε όσο μπόρεσε απέναντι στους Αμερικανούς και άφησε θετικές εντυπώσεις στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν μπορούσε να ακολουθήσει άλλο και ηττήθηκε με 109-81. Ο Γιώργος Παπαγιάννης μίλησε στην επίσημη ιστοσελίδα της ΕΟΚ για αυτή την ήττα αλλά και για τον πρόωρο τελικό με τη Νέα Ζηλανδία.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Έλληνα σέντερ:

«Στόχος μας ήταν να διεκδικήσουμε το παιχνίδι και να νικήσουμε, για να γίνει πιο εύκολη η συνέχεια για εμάς. Οι ΗΠΑ τιμώρησαν τα λάθη μας και τις βιαστικές αποφάσεις που πήραμε. Σίγουρα θα κοιτάξουμε τι κάναμε λάθος στην επίθεση και πάμε για το επόμενο παιχνίδι. Δεν κυκλοφορήσαμε καλά την μπαλα στο δεύτερο ημίχρονο. Όταν κυκλοφορήσαμε την μπάλα καλά σκοράραμε και βγάλαμε φάσεις. Είναι ένα μάθημα για το επόμενο παιχνίδι. Η καλή κυκλοφορία μας δίνουν ελεύθερα σουτ και μεγαλύτερες πιθανότητες να σκοράρουμε.

Ακολουθεί ο αγώνας με τη Νέα Ζηλανδία που είναι καθοριστικός. Είναι μια ομάδα που παίζει με διαφορετικό τέμπο από ότι έχουμε συνηθίσει στην Ευρώπη. Θα πρέπει να διεκδικήσουμε τα ριμπάουντ και να πάμε σε καλές επιθέσεις».