16 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-Προμηθέας 97-92: Με Τσιακμά στο μανίκι και ζεστό τον Ράιλι (pic, vids)

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής του ντέρμπι με το οποίο άνοιξε το πρόγραμμα της ημέρας στην Basket League αφού επιβλήθηκε του Προμηθέα με Χ-Χ. Έτσι διατήρησε απόρθητο το «παλατάκι» κάνοντας σε αυτό το 3/3 μέσα από το οποίο ανέβηκε στο 4-2, «πιάνοντας» το Περιστέρι στην 3η θέση της βαθμολογίας. Τα κατάφερε έχοντας, μεταξύ άλλων, στο μανίκι του έναν κρυμμένο άσο, τον Νίκο Τσιακμά και τον Τζέιλεν Ράιλι να τον οδηγεί στα κρίσιμα σημεία.

Ήταν μία σημαντική νίκη για τον Δικέφαλο αφού του δίνει ώθηση για τη συνέχεια που είναι εξαιρετικά δύσκολη ως το τέλος του χρόνου, αφού θα κληθεί να δώσει τρία από τα τέσσερα παιχνίδια του εκτός έδρας απέναντι στον Παναθηναϊκό, την Καρδίτσα και την ΑΕΚ ενώ το μοναδικό εντός έδρας παιχνίδι του θα είναι κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ο Προμηθέας έδειξε επηρεασμένος από την έλλειψη παιχνιδιών, δεδομένου ότι επέστρεψε στη δράση στην Basket League έπειτα από σχεδόν ένα μήνα. Με τη σημερινή ήττα του βρέθηκε στο 2-2 και έχει μπροστά του πέντε αγώνες σε διάστημα ουσιαστικά ενός μήνα με τον Ολυμπιακό και τον Απόλλωνα εντός και με τους ΑΕΚ, Περιστέρι και Καρδίτσα εκτός έδρας.

Ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά προβλήματα του ΠΑΟΚ στην πρώτη περίοδο. Μπήκε στο παιχνίδι με 4/4 τρίποντα προηγούμενος με 16-11 στο 4’ την ώρα που ο ΠΑΟΚ έκανε εύκολα το λάθος. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ παραγωγικοί στην επίθεση και ξέφυγαν με εννιά έπειτα από 6,5 λεπτά δράσης (13-22) και με έξι πόντους του Τανούλη που ήταν η έκπληξη του Γιατρά στην πρώτη πεντάδα, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με τη διαφορά στους επτά (23-30).

Ο προπονητής του Προμηθέα έκανε τη σχετικά ασυνήθιστη επιλογή, να πάει στα πρώτα 12 λεπτά με την ίδια πεντάδα, κάτι που εξηγείται από την πολύ καλή εικόνα της ομάδας του μέχρι εκείνο το σημείο αφού είχε προηγηθεί και με εννιά. Πάντως το δεύτερο unit των φιλοξενούμενων τους έδωσε μέχρι ενός σημείου λύσεις, όπως οι φάσεις του Τζορτζ Κόντιτ. Με τον Γιανγκ να φτάνει σε διψήφιο αριθμό πόντων μόλις στο 13’, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της κατάστασης παρότι ο Τζέιλεν Χαντς κρατούσε τον ΠΑΟΚ (30-36) που βελτιώνοντας πρωτίστως την αμυντική του λειτουργία αφού έβγαλε περισσότερη ένταση εκεί, κατάφερε και να προηγηθεί (44-41 στο 28’) παίρνοντας μεγάλη βοήθεια από τον Τσιακμά και στις δύο πλευρές του παρκέ αφού στο ημίχρονο είχε 10 πόντους με 4/4 σουτ. Στα μισά του δρόμου ο Προμηθέας ήταν μπροστά με έναν πόντο (46-47) παίρνοντας 13 από τον Τζο Γιανγκ.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, οι ισορροπίες δεν διαταράχθηκαν (55-55) παρότι ο Προμηθέας μετά το αρχικό 4/4 στα τρίποντα, μέτρησε 12 συνεχόμενα άστοχα. Έβρισκε όμως λύσεις στην επίθεση από τον πολύ μαχητικό και αποτελεσματικό Τανούλη. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με μέχρι τέσσερις πόντους αλλά ο Κουλμπόκα με 11 σερί πόντους έβαλε τον Προμηθέα και πάλι μπροστά για να κλείσει την τρίτη περίοδο στο +3 (67-70).

Μέσα από τις πολύ λεπτές ισορροπίες, ο ΠΑΟΚ άρχισε να παίρνει διαφορές. Ήταν στο +4 στο 35’ (80-76) και με εντυπωσιακές προσωπικές φάσεις του Ράιλι δημιούργησε την πρώτη διψήφια διαφορά στο παιχνίδι (89-78 στο 38’). Ο Προμηθέας έκανε φάουλ για να σταματήσει τον χρόνο και εκμεταλλευόμενος τις πέντε μαζεμένες βολές των γηπεδούχων μείωσε μέχρι τους έξι (93-87 στα 28’’) αλλά μέχρι εκεί…

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Τζέιλεν Ράιλι ηγήθηκε επιθετικά του ΠΑΟΚ με 21 πόντους αλλά ο Γιανίκ Φράνκε, αν και ήταν άστοχος, είχε πιο «γεμάτη» στατιστική με 18 πόντους, πέντε ριμπάουντ και οχτώ ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το σκορ φανερώνει ότι οι επιθέσεις έπαιξαν πρωτεύοντα ρόλο στο ματς. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στη μεγαλύτερη φετινή επίδοση του, αυτή των 97 πόντων, έχοντας εξαιρετικό συντελεστή ασίστ/λαθών (20/9). Στα ίδια επίπεδα ήταν και αυτός του Προμηθέα (20/10) αλλά οι φιλοξενούμενοι επέτρεψαν στον Δικέφαλο να βρει 24 πόντους από αιφνιδιασμό.

Photo Credits: Eurokinissi