18.1 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-Προμηθέας 81-78: Φράνκε “λαμπρός” τον οδηγεί στα ημιτελικά! (pics+vids)

Παρόλο που ο ΠΑΟΚ προηγούνταν σταθερά σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή έως το τέλος, με τους γηπεδούχους να επιβιώνουν στο τέλος επικρατώντας με 81-78 του Προμηθέα, παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League. Σε μεγάλη μέρα βρέθηκε ο Γιανίκ Φράνκε με τον Ολλανδό γκαρντ να σημειώνει 31 πόντους, ενώ ένα μεγάλο τρίποντο του Τζέιλεν Χαντς έλυσε τον "γόρδιο δεσμό" για τους γηπεδούχους. Στον αντίποδα ο Προμηθέας επέστρεψε από το -16 στη δεύτερη περίοδο, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο (36') της αναμέτρησης, όμως στο τέλος έχασε 2 συνεχόμενα αμυντικά ριμπάουντ, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ του ΠΑΟΚ. Πλέον ο "δικέφαλος" θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας.

Μετά από (2') στην αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-2, όμως με τέσσερις γρήγορους πόντους τον Κάουαν ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 6-6. Ακολούθησε ένα διάστημα που οι δύο ομάδες ήταν εκτός ρυθμού στην επίθεση. Όμως οι γηπεδούχοι ήταν οι πρώτοι που αντέδρασαν και με ένα επιμέρους σερί 11-3, πήραν το προβάδισμα με 17-9. Αυτό ανάγκασε τον Γιάννη Χριστόπουλο να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Αυτό αφύπνησε τους παίχτες του που άρχισαν να κυκλοφορούν καλύτερα τη μπάλα και με το μπόνους το βολών μείωσαν σε 19-17. Το δεκάλεπτο εν τέλει έληξε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 23-21.

Ο Προμηθέας έβρισκε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, κυρίως από λάθη των παιχτών του ΠΑΟΚ. Στο (14') της αναμέτρησης όμως ήρθε το μεγάλο ξέσπασμα του "δικεφάλου". Οι παίχτες του Φώτη Τακιανού με "όπλο" τους το τρίποντο, αλλά και τον Γιανίκ Φράνκε (19 πόντους στο ημίχρονο) , έκαναν ένα σερί 17-4. Αυτό έφερε και τη μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση, που ήταν το +16, με το σκορ να βρίσκεται στο 46-30 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Προμηθέας όμως, που έως εκείνο το σημείο αντιμετώπιζε μεγάλο πρόβλημα με το μακρινό του σουτ, αντέδρασε. Μάλιστα το έκανε έξω από τα 6,75. Με τους Κάουαν, Μουράτο και Κουλμπόκα να ευστοχούν, οι Πατρινοί σημείωσαν με τη σειρά τους ένα σερί 12-1. Στο πιο κατάλληλο σημείο, διότι μείωσαν το κατά τους -16, στο -5 στην ανάπαυλα. Οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 47-42 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Αρκετά άναρχο το μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες στις αρχές τις τρίτης περιόδου. Αρκετά λάθη και βεβιασμένα σουτ ήταν αυτά που κυριαρχούσαν. Η διαφορά κυμαίνονταν μεταξύ των 2-5 πόντων, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν ή να προσπεράσουν, αλλά να μην το πετυχαίνουν. Ο Πόλεϊ όμως σημείωσε 9 πόντους στο δεκάλεπτο βοηθώντας το "δικέφαλο" να βρεθεί στο +7 με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Το σκορ βρισκόταν στο 64-57 και η πρόκριση θα κρίνονταν στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο.

Εκεί είχαμε πραγματική μάχη. Όταν ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +8 (69-61) στο 35' της αναμέτρησης ο Πορμηθέας έκανε και πάλι την αντεπίθεσή του. Εκμεταλλευόμενος τα αβίαστα λάθη των γηπεδούχων, βρήκαν πόντους σε καταστάσεις αιφνιδιασμού και με τα δύο τρίποντα των Τόμασον και Κάουαν, πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση, με 70-69. Έκτοτε είχαμε άλλες δύο αλλαγές στο προβάδισμα. Με 1:30' να απομένει ο Τζέιλεν Χαντς πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο για το προσπέρασμα (76-74). Στη συνέχεια οι Πατρινοί αστόχησαν, ο ΠΑΟΚ έκανε το ίδιο όμως πήρε δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, ροκανίζοντας έτσι τον χρόνο. Οι γηπεδούχοι δεν λάθεψαν στη ρουλέτα των βολών και κάπως έτσι έφτασαν στην πολύτιμη νίκη-πρόκριση.

ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ: Αναμφίβολα ο Γιανίμ Φράνκε ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, όμως για τους ηττήμένους, ο Νίκος Γκίκας δεν έκανε και την καλύτερή του εμφάνιση. Ο Έλληνας γκαρντ αγωνίστηκε συνολικά (16') όμως έμεινε άποντος, έχοντας 0/9 σουτ και 2 τελικές πάσες. Σίγουρα ο Γιάννης Χριστόπουλος θα περίμενε περισσότερα από την έμπειρο γκαρντ των Πατρινών.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε μία τόσο κλειστή αναμέτρηση η κάθε λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά. Μπορεί ο ΠΑΟΚ να είχε 6 παραπάνω λάθη από τον Προμηθέα (17-11) όμως η υπεροχή του έξω από τα 6,75 του έδωσε την πρόκριση. Οι νικητές είχαν 11-26 τρίποντα (42%) με τους φιλοξενούμενους στον αντίποδα να έχουν 9/31 ποσοστό 29%.