21.5 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

ΠΑΟΚ-Πέτκιμ Σπορ 69-79: «Κόλλησε» κι έμεινε εκτός BCL (pics)

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να ξεκίνησε ιδανικά τον τελικό πρόκρισης στο BCL απέναντι στην Πέτκιμ Σπορ, όμως σε μεγάλα διαστήματα στο ματς «κόλλησε» επιθετικά και το πλήρωσε με αποκλεισμό, με την τουρκική ομάδα να περνά με 79-69 και το «Δικέφαλο του Βορρά» να συνεχίζει στο FIBA Europe Cup.

Μετά το αρχικό 0-5 της τουρκικής ομάδας, η άμυνα του ΠΑΟΚ έδωσε το σύνθημα με μπροστάρη τον Κατσίβελη, που ευστόχησε και σε μακρινά σουτ για να βρεθεί μετά από λίγο μπροστά με διπλό σκορ ο «Δικέφαλος του Βορρά» (14-7 στο 6'). Με την ίδια αγωνιστική προσέγγιση και περισσότερους να σκοράρουν, πήρε και διψήφιο προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-12).

Το μοτίβο παρέμεινε ίδιο στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, όπου οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν μπροστά σε πολύ καλή απόσταση από την Πέτκιμ Σπορ (30-17). Κάπου εκεί, όμως, οι Τούρκοι ανάγκασαν τον ΠΑΟΚ σε παρατεταμένη «αφλογιστία» και με τον Ράιτ να πρωταγωνιστεί μείωσαν στην ελάχιστη τιμή έως το ημίχρονο με σερί 0-12 για το 30-29.

Με τον Όλντριτζ να συνδράμει, μάλιστα, το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε προηγούμενη την Πέτκιμ κοντά στα μέσα της τρίτης περιόδου (39-41 στο 24'). Με μαζικά μακρινά σουτ, οι παίκτες του Καντσελιέρι έδειχναν να «ξεκολλούν» επιθετικά (50-43 στο 27'), όμως ένα νέο 0-7 σερί της τουρκικής ομάδας έφερε ξανά την ισορροπία, πριν από το τρίποντο του Μπάρτλεϊ για το 53-50 του δεκαλέπτου.

Οι Αμερικανοί της Πέτκιμ είχαν βρει ρυθμό, ο ΠΑΟΚ «κολλούσε» και πάλι και στα πρώτα 4.5 λεπτά της τελευταίας περιόδου οι Τούρκοι έδειχναν να παίρνουν σημαντικό υπέρ τους προβάδισμα (56-63). Με τον Ουίλιαμς πρωταγωνιστή, δεν άφησε τους παίκτες του Καντσελιέρι να πλησιάσουν στο τέλος, παίρνοντας την νίκη και στέλνοντάς τους στο FIBA Europe Cup (69-79).

Δεκάλεπτα: 22-12, 30-29, 53-50, 69-79

ΔΙΠΛΟΣ: Οι Αμερικανοί της Πέτκιμ Σπορ έκαναν μεγάλη ζημιά, μα περισσότερο ο Μπράισον Ουίλιαμς, που έκανε τη διαφορά με double double 19 πόντων και 10 ριμπάουντ, προσφέροντας σπουδαίες λύσεις στο τέλος.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η τουρκική ομάδα σούταρε πολύ καλά με 13/30 και αυτό έμελλε να παίξει το ρόλο του απέναντι στα 10/34 αντίστοιχα σουτ του ΠΑΟΚ.