23.4 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-Περιστέρι 70-81: «Αρπακτικό» Περιστέρι γράπωσε την τριάδα! (vids+pics)

Με μια εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο στην Πυλαία, το Περιστέρι πέρασε με 81-70 έναντι του ΠΑΟΚ κι έδειξε τη δυναμική του για αυτή την Basket League σε ένα πραγματικά σημαντικό τεστ, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 8-4 και όντας μόνο του στην τρίτη θέση, με δύο νίκες έναντι του «Δικεφάλου του Βορρά», που έμεινε στο 7-5 και την τέταρτη θέση, μαζί με Κολοσσό και ΑΕΚ.

Σκοράροντας κατά ριπάς πίσω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων, ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς ένα προβάδισμα κοντά στο διψήφιο νούμερο στα πρώτα έξι λεπτά (15-7). Η απάντηση, όμως, ήρθε με τον ίδιο τρόπο από τους φιλοξενούμενους, που ισοφάρισαν με σερί 0-8, αλλά οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν... στον χαβά τους, προηγούμενοι με διαφορά τριπόντου στο τέλος της πρώτης περιόδου χάρη σε σουτ του Σάιμπερτ (20-17).

Με τον Κασελάκη «πυλώνα» και στις δύο πλευρές του παρκέ και επιχειρώντας παράλληλα να κερδίσει με τους κοντούς του τις επαφές, το Περιστέρι κατάφερε με επιμέρους 2-6 να προηγηθεί στις αρχές της δεύτερης περιόδου (22-23 στο 13'), βλέποντας ειδικά τον Φρανσίσκο και τον Μπίλαν να συνεργάζονται για να κερδίσουν και προβάδισμα τριπόντου, με την άμυνα παράλληλα να έχει σταματήσει το ραγδαίο ρυθμό του «Δικεφάλου» (29-32 στο 18'). Οι παίκτες του Λυκογιάννη, όμως, άρχισαν ξανά το «βομβαρδισμό» και, σε ένα δίλεπτο διαγωνισμού τριπόντων και εναλλαγών στο σκορ, το καλάθι του Μαργαρίτη με τη λήξη σχεδόν του ημιχρόνου, διαμόρφωσε το 40-38 της ανάπαυλας.

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Ρένφρο να καρφώνει για το 44-40, αλλά έκτοτε ξεκίνησε η αντεπίθεση του Περιστερίου. Ο Σπανούλης άρχισε να χρησιμοποιεί σχήματα με τρεις χειριστές, έχοντας στο παρκέ τους Ντένμον, Φρανσίσκο και Μωραΐτη μαζί, με την ομάδα του να πραγματοποιεί επιμέρους 3-12 και να παίρνει το προβάδισμα (47-52 στο 27'). Οι ίδιοι παίκτες είχαν και τις απαντήσεις, όταν είτε από τη γραμμή των βολών είτε με την ατομική ποιότητα του Χαντς, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν (55-58).

Η συνταγή δεν άλλαξε για το Περιστέρι στην τελευταία περίοδο, με ένα φάουλ για τρεις βολές στον Ντένμον και τεχνική ποινή στον Λυκογιάννη σε εκείνο το σημείο να αρχίζει να του δίνει σαφές προβάδισμα, ειδικά όταν ο Κασελάκης με καλάθι του έφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (62-72 στο 36'). Η άμυνα της αθηναϊκής ομάδας ήταν εκείνη, που «σφράγισε» το αποτέλεσμα μαζί με το «μπλοκάρισμα» των γηπεδούχων, που όταν άρχισαν να ευστοχούν ξανά από μακριά ήταν πια αργά, με τους παίκτες του Σπανούλη να έχουν τις απαντήσεις, που επιβεβαίωναν την ασφάλεια που ένιωθαν στο παρκέ, τελειώνοντας στο +11 (70-81).

Δεκάλεπτα: 20-17, 40-38, 55-58, 70-81

ΕΝΑΣ ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ: Ο Λεωνίδας Κασελάκης είναι η επιτομή αυτού του μότο για το Περιστέρι, με τον ίδιο να κάνει τη διαφορά στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ, έχοντας 18 πόντους με 2/5 δίποντα και 4/4 τρίποντα, μαζί με 9 ριμπάουντ, ενώ double double σημείωσε ο Σιλβέν Φρανσίσκο με 16 πόντους και 10 ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Περιστέρι ήταν αρκετά εύστοχο από μακριά με 9/20 τρίποντα έναντι 12/33 του ΠΑΟΚ, μαζί με 17/35 δίποντα αντί 11/27 του αντιπάλου του, παίρνοντας έτσι το αποτέλεσμα.