31.6 C
Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 96-99 (παρ., κ.α. 89-89): Η ματσάρα «βάφτηκε»… πράσινη και το μυαλό στο Βερολίνο (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός τα... χρειάστηκε απέναντι στον εξαιρετικό ΠΑΟΚ στο σχεδόν κατάμεστο κλειστό της Πυλαίας, ωστόσο επικράτησε στην παράταση με 99-96.

Οι «πράσινοι» ζορίστηκαν πολύ απέναντι στους σπουδαίους Θεσσαλονικείς οι οποίοι «φλέρταραν» με τη μεγάλη νίκη και την ισοφάριση, ωστόσο δεν τα κατάφεραν και το «τριφύλλι» πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ της Basket League και πλέον σκέφτονται το Final 4.

Από την άλλη η σεζόν για τους «ασπρόμαυρους» τελείωσε, έχοντας πάντως κερδίσει τις εντυπώσεις με την αποχαιρετιστήρια εμφάνισή τους.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά «ζεστοί» πίσω από τη γραμμή του τριπόντου στα πρώτα λεπτά και πήραν νωρίς το προβάδισμα, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πλησίασαν, με την πρώτη περίοδο πάντως να τελειώνει με 22-29.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και στους εννιά πόντους (27-36), όμως σε αυτό το χρονικό σημείο «ξύπνησαν» οι «ασπρόμαυροι» οι οποίοι κατόρθωσαν να «τρέξουν» ένα επιμέρους σκορ 22-8 μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου και να προηγηθούν 49-44, βάζοντας «φωτιά» στο κλειστό της Πυλαίας που είχε περίπου 6.500 κόσμο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι «πράσινοι» έκαναν ένα σερί 7-0 πολύ γρήγορα για να προσπεράσουν (49-51), ωστόσο ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν είχε διάθεση να παραδοθεί και προσπέρασε ξανά και μάλιστα με διαφορά οκτώ πόντων (65-57) στο 29'. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 67-61 και το τελευταίο δεκάλεπτο αναμενόταν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Τα πρώτα λεπτά ήταν εξαιρετικά για τους Θεσσαλονικείς, καθώς ο Φρίντρικσον ήταν πραγματικά ασταμάτητος και με διαδοχικά καλάθια του έστειλε τη διαφορά στους εννιά πόντους (74-65) στο 32'. Δύο βολές του Πόρτερ έδωσαν διψήφιο προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (75-65) στο 33' και πλέον η ομάδα του Στάθη Νεραντζάκη ήταν το φαβορί για τη νίκη και την ισοφάριση.

Στο 34' ο Εργκίν Αταμάν αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή και ο Χρήστος Σερέλης πλέον εκτελούσε χρέη πρώτου προπονητή. Οι «πράσινοι» δεν τα παράτησαν και μείωσαν στους τρεις πόντους (83-80) με τρίποντο του Παπαπέτρου και το φινάλε αναμενόταν συγκλονιστικό. Πέντε σερί πόντοι του Ναν «έγραψαν» το 85-85 και το ματς πλέον έμοιαζε να αρχίζει ξανά από την αρχή με δύο λεπτά να απομένουν. Δύο βολές του Άλστον έφεραν ξανά τον ΠΑΟΚ σε θέση «οδηγού» 87-85 στο 39', ενώ είχαν προηγηθεί δύο άστοχες του Φρίντρικσον. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και 87-87 και 89-89 πριν αποβληθεί ο Κέντρικ Ναν με πέμπτο φάουλ. Στην τελευταία επίθεση όμως ο Πόρτερ πήρε την μπάλα και δέχθηκε τάπα, με τον Αμερικανό να ζητάει φάουλ στην προσπάθεια του και την μπάλα να μένει στους γηπεδούχους για 1,9''. Ο Πόρτερ ζήτησε ξανά φάουλ και στη νέα τάπα του Λεσόρ και το τρίποντο του Άλστον δεν βρήκε στόχο με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Η «σκυλομαχία» συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο, εκεί όπου οι δύο ομάδες πλέον ήταν εμφανώς καταπονημένες κι αδυνατούσαν να ευστοχήσουν ακόμα και σε ελεύθερες βολές. Στο 44' όμως κι ενώ το σκορ ήταν 94-94, ο Γκριγκόνις ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο και το κάρφωμα του Λεσόρ στη συνέχεια διαμόρφωσε το 94-99 στο τελευταίο λεπτό. Ο Πόρτερ μείωσε με ανάποδο λέι απ 96-99 στα 37,2'' όμως ο πρώτος λόγος ανήκε στον Παναθηναϊκό. Η επίθεση των «πράσινων» ήταν κάκιστη και ο ΠΑΟΚ είχε περίπου 12 δευτερόλεπτα για να βρει τρίποντο ισοφάρισης. Ο Πόρτερ αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης και με 99-96 το «τριφύλλι» έφυγε με το διπλό και με την πρόκριση.

ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟΙ, ΕΝΑΣ Ο ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ: Ο Κέντρικ Ναν βοήθησε τον Παναθηναϊκό να ανατρέψει την κατάσταση αλλά οι 25 πόντοι ήρθαν με κατάχρηση προσπαθειών, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Τζέριαν Γκραντ πέτυχε 19 πόντους και ήταν συνεπής, όπως και ο Ματίας Λεσόρ με 15 και 7 ριμπάουντ. Ωστόσο το σουτ της νίκης στην ουσία σημειώθηκε από τον Μάριους Γκριγκόνις στην παράταση, με τον Λιθουανό να γίνεται καθοριστικός. Από την άλλη ο Πόρτερ ήταν σπουδαίος με triple double 23 πόντων, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ, όμως ήταν μοιραίος αστοχώντας στο σουτ της ισοφάρισης στην παράταση. Σπουδαίος και ο Φρίντρικσον με 25 πόντους, μένοντας στον πάγκο για μόλις έξι δευτερόλεπτα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Χαοτική η διαφορά στους πόντους που πήραν οι δύο ομάδες από τον πάγκο τους, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν όλους κι όλους 2 και τους φιλοξενούμενους 49!