21.8 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 81-73: “Μπλόκο” στη Θεσσαλονίκη! (pics+vids)

Ένας ψυχωμένος ΠΑΟΚ πέτυχε (13/30) τρίποντα, έβαλε δύσκολα σε έναν νωθρό Παναθηναϊκό παίρνοντας τη νίκη με 81-73. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Τζέιλεν Χάντς που πέτυχε 27 πόντους με 5-8 τρίποντα! Στον αντίποδα για τους "πράσινους", που έχει 0/2 φέτος στη Θεσσαλονίκη (ήττα με Άρη), o Ντουέιν Μπέικον είχε 16 πόντους αλλά δεν ήταν αρκετό.

Πολύ... νωθρό ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι μετά από (3') παιχνιδιού το σκορ βρισκόταν στο 2-2. Ο ΠΑΟΚ όμως, στα επόμενα λεπτά έκανε ένα μικρό σερί 7-3 με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 10-5. Οι "πράσινοι" αντέδρασαν γρήγορα έβγαλαν κάποιες άμυνες και έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο. Έκλεισαν το δεκάλεπτο με 8-0 σερί με το σκορ να βρίσκεται στο 18-13 υπέρ τους.

Με αντίστοιχο 8-0 σερί από την πλευρά του ΠΑΟΚ αυτή τη φορά, ισορρόπησε το παιχνίδι. Έκτοτε οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί ένα προβάδισμα της τάξης των 5-7 πόντων. Ο Τζέιλεν Χάντς όμως ήταν καυτός και με 4/5 τρίποντα έφερε τον ΠΑΟΚ σε απόσταση βολή πριν το ημίχρονο, το οποίο βρήκε την ομάδα του Γιάννη Σερέλη να προηγείται με 40-38.

Ο "δικέφαλος" ξεκίνησε πολύ καλά το τρίτο δεκάλεπτο. Εκμεταλλευόμενος το μακρινό του σουτ και με τον Τσιακμά να σημειώνει δύο συνεχόμενα από τις γωνίες, προηγήθηκε με 56-48. Αυτό το +8 των γηπεδούχων ήταν και το μεγαλύτερό του προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν μεμονωμένα σκορ, μόνο από τον Ντουέιν Μπέικον. Παρόλα την  μέτρια εικόνα του στην τρίτη περίοδο, το "τριφύλλι" με τρίποντο του Γιώργου Καλαϊντζάκη, έφερε το παιχνίδι στα ίσα μετά από (30') παιχνιδιού με το σκορ στο 61-61. Τα πάντα θα κρίνονταν λοιπόν στην κρίσιμη τελευταία περίοδο.

Δεν άλλαξε δραματικά η εικόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον ΠΑΟΚ όμως να αντιδρά σε κάθε απάντηση που έδινε ο Παναθηναϊκός. Στο (33') οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 66-64, όμως όπως αποδείχτηκε ήταν η τελευταία φορά που είχαν το προβάδισμα. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού πήρε γρήγορα το μπόνους των βολών και το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Διαβάζοντας σωστά το παιχνίδι στην επίθεση σε συνδυασμό με το μακρινό σουτ οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν στο +7 (76-69) τρία λεπτά πριν τη λήξη. Οι Λι και Πονίτκα έκαναν δύο συνεχόμενα λάθη, οι παίχτες του "δικεφάλου" πήραν τα δώρα και μαζί το ροζ φύλλο αγώνα.

ΚΑΥΤΟΣ: Ποιος άλλος πέρα από τον Τζέιλεν Χάντς. Ο Αμερικανός από τα πρώτα λεπτά έδειξε πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Συντήρησε την απόδοσή του σε υψηλά επίπεδα απόδοσης στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Σημείωσε 27 πόντους (5/ τρίποντα, 6/7 βολές) και πήρε παράλληλα τις σωστές αποφάσεις στο τέλος.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Παρόλο που οι γηπεδούχοι είχαν 44% στο μακρινό σουτ δεν ήταν αυτή η κύρια αιτία της νίκης τους. Αυτό διότι ο Παναθηναϊκός σούταρε με 43% έξω από τα 6.75. Τα ριμπάουντ των γηπεδούχων και μάλιστα τα επιθετικά ήταν το "σημείο κλειδί" καθώς πήραν 12 έναντι μόλις 3 των φιλοξενούμενων. Συνεπώς και από δεύτερες επιθέσεις οι πόντοι ήταν 14-2.