18.1 C

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 73-89: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για «πράσινο» πέρασμα από την Πυλαία (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ με 89-73, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Basket League.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν νικηφόρα την πορεία τους και παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, αποτελώντας το μεγάλο φαβορί για το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, έχοντας πλέον 41 βαθμούς.

Από την άλλη οι Θεσσαλονικείς με 29 βαθμούς συγκατοικούν στην έβδομη θέση με τον Κολοσσό Ρόδου.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ήταν πιο «ζεστοί» στο πρώτο δεκάλεπτο και έχοντας ευστοχία πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. κατάφεραν να προηγηθούν με 11-7, ωστόσο ένα σερί 9-0 από τους φιλοξενούμενους, τους έφερε μπροστά με 11-16, ωστόσο αντίδραση υπήρξε ξανά από τους «ασπρόμαυρους» κι ένα τρίποντο του Μίχαλακ διαμόρφωσε το 22-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Παρόμοια η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να έχει εκπληκτική ευστοχία από μακρινή απόσταση και να παραμένει ανταγωνιστικός, βάζοντας δύσκολα στους φιλοξενούμενους οι οποίοι ήταν φανερό ότι δεν είχαν καθαρό μυαλό και δεν μπορούσαν να αποσπαστούν στο σκορ. Πάντως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε να έχουν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (42-46) κι όλα ήταν «ανοιχτά».

Η «μάχη» συνεχίστηκε με μεγάλη ένταση και στο τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού, καθώς οι Θεσσαλονικείς είχαν πιστέψει πλέον ότι μπορούσαν να πάρουν τη νίκη, την ώρα που ο Παναθηναϊκός δεν έπειθε με την εικόνα του. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού της Πυλαίας έγραφε 58-64 και όλα ήταν «ανοικτά».

Ωστόσο στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός πάτησε το... γκάζι κι εξαφανίστηκε. Οι «πράσινοι» έφτιαξαν μία διψήφια διαφορά και όχι μόνο δεν απειλήθηκαν ξανά αλλά τη διεύρυναν πλησιάζοντας ακόμα και στους είκοσι πόντους. Το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό σκορ και η κόρνα της λήξης τους βρήκε να επικρατούν εύκολα με 89-71.

Ο ΣΤΑΘΕΡΟΣ: Ο Τζέριαν Γκραντ ήταν για ακόμα μία φορά ο κορυφαίος της ομάδας του Εργκίν Αταμάν σε αναμέτρηση της φετινής σεζόν. Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους και 8 ασίστ και ήταν δίχως αμφιβολία ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων. Από την πλευρά των ηττημένων ο Μίχαλακ ξεχώρισε με 14 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να κυριαρχήσει στα ριμπάουντ κι αυτό το στοιχείο τον βοήθησε πολύ να «καθαρίσει» τελικά τη νίκη.