21.3 C

ΠΑΟΚ – Οραντέα 81-80: Ο μυθικός Μπάρτλεϊ έστειλε τους «ασπρόμαυρους» στον τελικό (pics)

Ο ΠΑΟΚ θριάμβευσε με 81-80 κόντρα στην Οραντέα, στον ημιτελικό των προκριματικών του Basketball Champions League που διεξάγονται στην πόλη Αττάλεια της Τουρκίας.

Το συγκρότημα του Μάσιμο Κανσελιέρι κατόρθωσε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Σαββάτου (21/9), εκεί όπου θα αναμετρηθεί με τη νικήτρια του ζευγαριού της γαλλικής Σολέ και της τουρκικής Πετκίμσπορ.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, από το ξεκίνημα φάνηκε ότι το ντέρμπι θα ήταν πολύ μεγάλο μεταξύ δύο ομάδων σχεδόν ισάξιων. Γι' αυτόν τον λόγο εναλλάσσονταν στο προβάδισμα καθ' όλη τη διάρκεια της εναρκτήριας περιόδου η οποία βρήκε τους τυπικά φιλοξενούμενους να προηγούνται με πέντε πόντους στο φινάλε της (19-24), χάρη σ' ένα μικρό σερί στο τελευταίο δίλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πάντως οι Ρουμάνοι άρχισαν να βρίσκουν πολλές επιθετικές λύσεις κι αρκετά επιθετικά ριμπάουντ μετά από άστοχες προσπάθειες. Κάπως έτσι κατάφεραν να αποσπαστούν με διαφορά της τάξεως των εννιά πόντων (24-33, 26-35, 28-37). Η ομάδα του Μάσιμο Κανσιλιέρι όμως δεν παραδόθηκε ότι οι αντίπαλοι ξέφυγαν και με έντεκα πόντους (28-39) και σιγά-σιγά... ροκάνισε τη διαφορά, μειώνοντας στο 18' με τρίποντο του Χέντερσον σε 39-42. Προσπέρασε μάλιστα 44-42, πριν τελειώσει το ημίχρονο με 44-45.

Το μεγάλο ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης και αδυνατούσαν οι δύο ομάδες να ξεφύγουν και να πάρουν πραγματικά τον έλεγχο. Είναι χαρακτηριστικό ότι συμβάδιζαν διαρκώς στο σκορ και όλα «κρέμονταν σε μία κλωστή». Στο 30' όμως ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έδειχνε 66-70, καθώς στην εκπνοή ο Ρίτσαρντ ευστόχησε σε τρίποντο κι έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στην Οραντέα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η άμυνα του ΠΑΟΚ λειτουργούσε πολύ καλά και κατόρθωσε μέσω αυτής να προηγηθεί 78-73, έχοντας δεχτεί όλους κι όλους τρεις πόντους σε περισσότερα από έξι αγωνιστικά λεπτά. Στο 38' το σκορ ήταν 78-76 και τα πάντα ήταν «ανοιχτά», με τους Θεσσαλονικείς να έχουν ένα οριακό προβάδισμα. Η μεγάλη κρισιμότητα των επιθέσεων οδηγούσε και τις δύο ομάδες σε βιαστικές και άστοχες επιλογές. Το 78-76 παρέμεινε με την είσοδο στο τελευταίο λεπτό, κάτι που βόλευε τον «δικέφαλο». Ο Ρέινολντς έκανε γκάφα και ο Μπράουν ισοφάρισε σε 78-78 στον αιφνιδιασμό όμως στα 35'' ο Μπάρτλεϊ με μεγάλο τρίποντο «έγραψε» το 81-78. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι πάντως μείωσαν άμεσα με τον Ρέινολντς στα 31'' σε 81-80. Με 26,2'' να απομένουν η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Μπάρτλεϊ και μετά από τσεκάρισμα του ριπλέι οι διαιτητές έδωσαν την μπάλα ξανά στον ΠΑΟΚ. Ο Μπάρτλεϊ έκανε λάθος και στη συνέχεια φάουλ με 10,5'' και οι Ρουμάνοι είχαν την τελευταία κατοχή. Ο Ρέινολντς αστόχησε στην εκπνοή και ο ΠΑΟΚ πήρε τη μεγάλη νίκη με 81-80 και την πρόκριση στον τελικό.

Ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ: Ο Φρανκ Μπάρτλεϊ αποκτήθηκε από τους Θεσσαλονικείς προκειμένου να ηγηθεί στην επίθεση και στο επίσημο ντεμπούτο του ήταν σπουδαίος με 27 πόντους και πολύ καλά στατιστικά. Στο φινάλε λίγο έλειψε να εξελιχθεί σε μοιραίο αλλά το λάθος του δεν κόστισε. Πολύ καλός και ο Δημήτρης Κατσίβελης με 14 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Ρέινολντς.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όπως μαρτυρά και το σκορ, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο σε ολόκληρο το αγωνιστικό σαραντάλεπτο και δεν υπήρχαν μεγάλες διαφορές και στο κομμάτι των στατιστικών. Εν τέλει η ευστοχία του ΠΑΟΚ από τη γραμμή των βολών με 13/16 έναντι 10/17 έπαιξε ένα ρόλο στην επικράτησή του.