23.3 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 77-97: Ένα… βήμα πριν τους τελικούς! (pics+vids)

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός για ένα δεκάλεπτο, όμως ο Ολυμπιακός, πάτησε γκάζι από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και πέρα από ένα μικρό σερί του "δικεφάλου" στην τελευταία περίοδο δεν απειλήθηκε, παίρνοντας τη νίκη με 97-77. Πλέον, οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν στο 2-0 τη σειρά των ημιτελικών και θέλουν άλλη μία νίκη για την πρόκριση στους τελικούς της Basket League. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Σλούκας, Φαλ και Βεζένκοφ, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων οι Ράιλι και Φράνκε ήταν οι πιο σταθεροί σε απόδοση.

Πολύ δυναμικό ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες με γρήγορο μπάσκετ εκατέρωθεν. Ο Ολυμπιακός με ένα σερί 7-0 προηγήθηκε με 12-8 στο (4') με τον Μουστάφα Φαλ να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά στην ρακέτα του "δικεφάλου". Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλύτερη άμυνα, αποτρέποντας κυρίως να φτάσει η μπάλα στα χέρια του Φαλ, πραγματοποιώντας με τη σειρά του ένα σερί 8-0. Αυτό του έδωσε το προβάδισμα με 16-12, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει το πρώτο τάιμ άουτ της αναμέτρησης. Οι 'ερυθρόλευκοι" αντέδρασαν και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 24-21. Βεζένκοφ και Φαλ είχαν από δώδεκα και εφτά πόντους αντίστοιχα.

Βέβαια οι γηπεδούχοι έδειξαν ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο που ήλπιζαν να παρουσιάσουν και στη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι όμως με την είσοδο των Σλούκα και ΜακΚίσικ δεν έχασαν ρυθμό. Με τον Έλληνα γκάρντ να ξεκινά "ζεστός" ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει μεγαλύτερες διαφορές. Με ένα επιμέρους σερί 13-5 μέσα σε (4') η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε στο +11 (37-26). Ο Κώστας Σλούκας ήταν εντυπωσιακός, σημείωσε 14 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με 3/4 τρίποντα. Η άμυνα του ΠΑΟΚ δυσκολευόταν να τον αντιμετωπίσει, ενω και ο ρυθμός στην επίθεση της ομάδας του Φώτη Τακιανού έπεσε σε σχέση με την πρώτη περίοδο. Ο συνδυασμός αυτών λοιπόν έφερε τον Ολυμπιακό στο +15 στην ανάπαυλα, με το σκορ στο 56-41.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου ο ΠΑΟΚ στιγμιαία μείωσε τη διαφορά στο -10 (57-47), όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα. Με ένα επιμέρους σερί 12-2, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 69-49, που ήταν και το μεγαλύτερο της αναμέτρησης έως εκείνο το σημείο. Οι "ερυθρόλευκοι" σούταραν με 42% από το τρίποντο γεγονός που του έδινε αυτή τη διαφορά ασφαλείας. Μία διαφορά που συντήρησε μέχρι το τέλος της περιόδου που βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 79-61.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας και με τη διαφορά υπέρ του, "άνοιξε" το ροτέισον δίνοντας τις απαραίτητες ανάσες στους παίχτες του. Αυτό έδωσε μία "χαραμάδα" ελπίδας στην ομάδα του Φώτη Τακιανού, η οποία με συνεχόμενα καλάθια των Ράιλι και Φράνκε μείωσε τη διαφορά στο -12 (81-69), όμως ποτέ δεν μπόρεσε να τη ρίξει κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα. Αυτό εκμεταλλεύτηκε απόλυτα ο Ολυμπιακός που μετά από μια μικρή χαλάρωση επέστρεψε στα γνωστά του στάνταρ με αποτέλεσμα να επαναφέρει τη διαφορά στο +20 και να φτάσει στη νίκη. Αυτή του δίνει πλέον το πλεονέκτημα με 2-0 στη σειρά, η οποία  γυρίζει την Κυριακή στο ΣΕΦ.

ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ: Ο Κώστας Σλούκας ήρθε από τον πάγκο και έκανε τη διαφορά. Ο Έλληνας γκαρντ μπήκε στο γήπεδο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, που το σκορ ήταν ισόπαλο (21-21) και με 14 πόντους στη δεύτερη περίοδο, έβαλε τις βάσεις για την επικράτησης της ομάδας του. Συνολικά είχε 23 πόντους (4/6 τρίποντα), 8 τελικές πάσες και 5 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι πόντοι στο ζωγραφιστό. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε θραύση σε αυτόν τον τομέα καθώς είχε 46 πόντους με τον ΠΑΟΚ να έχει μόλις 24. Παράλληλα το μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο των φιλοξενούμενων φάνηκε από τους 50 πόντους που πήρε από αυτόν, ενώ αντίθετα οι φιλοξενούμενοι είχαν 21 πόντους.