21.2 C
Σάββατο, 25 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 73-84: Ο Ζαν-Σαρλ τον έβγαλε από τη δύσκολη θέση (pic, vids)

Αν και έκανε τα εύκολα, δύσκολα στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός πέρασε από την Πυλαία επικρατώντας με 84-73 και διατήρησε το εκτός έδρας αήττητο του στην Basket League. Τα κατάφερε παρά τις απουσίες των Σλούκα και Φαλ, αλλά δείχνοντας περισσότερη χαλαρότητα απ' όσο θα έπρεπε. Προηγήθηκε με 19 πόντους αλλά είδε τον ΠΑΟΚ να τον πλησιάζει στους πέντε, τρία λεπτά πριν το τέλος. Ήταν το καμπανάκι που χτύπησε δυνατά και αποδείχτηκε αρκετά για να τον αφυπνίσει, ώστε να κάνει στο τέλος τη δουλειά με δύο απανωτά γκολ-φάουλ του Λιβιό Ζαν-Σαρλ.

Ήταν η 10η συνεχόμενη νίκη των «ερυθρόλευκων» στο Πρωτάθλημα και ακολουθεί την Πέμπτη (7/4, 19:15) το εντός έδρας ματς με τον Άρη, πριν αντιμετωπίσουν την επόμενη Δευτέρα (11/4, 20:00) τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο ματς που πιθανότατα θα κρίνει και την πρωτιά της κανονικής περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ που επέστρεψε έπειτα από τρεις μήνες στην έδρα του έπειτα από έξι σερί ματς μακριά από αυτήν, υποχρεώθηκε στην τρίτη διαδοχική ήττα του υπό το βλέμμα των κυπελλούχων Ελλάδας στο βόλεϊ. Η στόχευση του βέβαια είναι στα επόμενα δύο ματς με τη Λάρισα εκτός και τον Απόλλωνα εντός έδρας, πριν τη διακοπή για το Πάσχα.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ άρχισε καλά το παιχνίδι με επτά πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 12-6. Με την «τρύπα» στο «5» παρότι ο Άντονι Λι συμπεριλήφθηκε τελικά στη 12άδα του, ο ΠΑΟΚ αναγκάστηκε να προσπαθήσει να την καλύψει με αλχημείες. Η είσοδος του Γκριν έδωσε σε πρώτη φάση λύσεις (13-16 στο 8’) και παρότι ο Ολυμπιακός ξέφυγε με οχτώ (13-21), η περίοδος έκλεισε με τη διαφορά στους τέσσερις (17-21).

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με την έναρξη της δεύτερης περιόδου στους 23 πόντους όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 14-2 για να προσπεράσει για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (25-37 στο 17’) και με τον Ζαν-Σαρλ να κάνει εύκολη δουλειά στο «ζωγραφιστό» με οχτώ πόντους μέχρι εκείνο το σημείο. Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν τη διαφορά στους 13 (29-42 στο 1,5 λεπτό από το τέλος), ο ΠΑΟΚ έκανε ένα 5-0 αλλά ο ΜακΚίσικ με τρίποντο στην εκπνοή διαμόρφωσε το 34-45 του ημιχρόνου.

Σε εκείνο το σημείο υπήρξε ένταση με τον Σάσα Βεζένκοφ να διαμαρτύρεται προς τον διαιτητή Μαγκλογιάννη και να τιμωρείται με τεχνική ποινή ενώ νωρίτερα ανέβηκαν οι τόνοι και με τον Κουίνσι Έισι.

Ο Ολυμπιακός χωρίς να πατάει ιδιαίτερα το γκάζι συντηρούσε αυτό το προβάδισμα (41-53 στο 25’) και με τον ΠΑΟΚ να αναλώνεται σε μακρινά σουτ που κατά κανόνα ήταν άστοχα, η απόσταση άνοιξε ακόμη περισσότερο (45-64 στο 29’). Ένα προσωπικό σερί του Ανδρέα Χριστοδούλου επέτρεψε στους γηπεδούχους να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά στους 10 (54-64 στο 32’).

Ο Ολυμπιακός έδειξε να χαλαρώνει περισσότερο από όσο του επέτρεπαν οι συνθήκες του αγώνα και ο ΠΑΟΚ σταδιακά κέρδισε αυτοπεποίθηση για να πλησιάσει στους πέντε (66-71 στο 36’), παρότι αναγκάστηκε να παίξει στο δεύτερο μέρος χωρίς τον Ντιμίτρι Ρίβερς που χτύπησε στο γόνατο. Ο Δικέφαλος έχασε σε εκείνο το σημείο δύο ευκαιρίες για να μειώσει ακόμη περισσότερο και ο Ολυμπιακός με ένα με δύο γκολ-φάουλ του Ζαν-Σαρλ όχι απλώς αισθάνθηκε πιο άνετα αλλά τελείωσε το παιχνίδι (66-79 στα 1:29).

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Λιβιό Ζαν-Σαρλ έκανε σπουδαία δουλειά όσο έμεινε στο παρκέ και «μίλησε» όταν ο ΠΑΟΚ έγινε απειλητικός με τα δύο απανωτά γκολ-φάουλ. Τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, 4/4 βολές, 6/6 δίποντα και πέντε ριμπάουντ.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Με τον Ρίβερς εκτός ματς στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντέιβιντ ΝτιΛέο παρέμεινε σε ρηχά νερά. Σε 23:19 σούταρε μόνο τρίποντα (1/6) και πήρε μόλις ένα ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η διαφορά των δύο ομάδων κοντά στο καλάθι ήταν οφθαλμοφανής. Αποτυπώθηκε στο +14 του Ολυμπιακού από τη ρακέτα (24-38), στο +16% στα δίποντα (51% - 67%), στα ριμπάουντ (29-43) και στο επιμέρους σκορ από επίθετικά ριμπάουντ (9-18).

Photo Credits: Eurokinissi