21.3 C

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 68-88: Πάτησε “γκάζι” στο δεύτερο ημίχρονο και ξέφυγε στον ορίζοντα (vids,pics)

Ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να προβάλει σθεναρή αντίσταση για περίπου (15'), έκτοτε ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε κυριάρχησε και τις δύο πλευρές του παρκέ κερδίζοντας με 68-88, στο κατάμεστο Παλατάκι. Οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν τη διαφορά μέχρι το +32 στο δεύτερο ημίχρονο, σούταραν 52% σε δίποντα μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στον μαχητικό ΠΑΟΚ της πρώτης περιόδου. Ο Σάσα Βεζένκοφ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 10 ριμπαόυντ, με τον Αϊζάια Καάναν να αποτελεί τον πρώτο σκόρερ των νικητών με 17 πόντους. Για τους γηπεδούχους ο Γιανίκ Φράνκε σημείωσε 23 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με σκοπό να τρέξει στο γήπεδο, πράγμα λογικό διότι ο Ολυμπιακός προερχόταν και από δύο αναμετρήσεις μέσα στην εβδομάδα για την Γιούρολιγκ. Αυτή η τακτική απέδωσε αρχικά καρπούς με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα με 12-9. Οι "ερυθρόλευκοι" όμως απάντησαν γρήγορα, με ένα σερί 14-2, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 23-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να διατηρήσουν αυτή την υπέρ τους διαφορά, αλλά και να την αυξήσουν. Με τον Βεζένκοφ, να χτυπάει από θέσεις στο χαμηλό ποστ εκμτελλεύοντας τα μις ματς, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατηρούσε μία διαφορά της τάξης των 8-10 πόντων στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου. Οι γηπεδούχοι με τον Ρένφρο κυρίως προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ. Όλα αυτά μέχρι το τελευταίο δίλεπτο πριν την ανάπαυλα. Ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους σερί 8-1, δημιούργησε τη μεγαλύτερη διαφορά υπέρ του έως εκείνο το σημείο, πηγαίνοντας με το +17 στο ημίχρονο και το σκορ στο 48-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έσφιξε περισσότερο την άμυνά του ανεβάζοντας και την ένταση και στις δύο πλευρές του παρκέ. Αυτό τον έβαλε οριστικά σε θέση οδηγού με την διαφορά να μεγαλώνει με σταθερό ρυθμό και να φτάνει και το +31. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν σκορ σχεδόν από όλες τις θέσεις, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν μπορούσε να ακολουθήσει και κάπως έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 73-43 και το τελευταίο δεκάλεπτο να μοιάζει ως μία τυπική διαδικασία.

Αυτό έγινε. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άδειασε τον πάγκο του με το παιχνίδι να έχει κριθεί και τους γηπεδούχους να βρίσκουν την ευκαιρία να μειώσουν λίγο την διαφορά. Στο τέλος είχαμε και μία αψιμαχία με τους Τζορτζ Πάπας και Νίκο Τσιακμά, να ανάβουν τα αίματα στην κερκίδα και τους δύο αθλητές να αποβάλλονται.

ΒΡΗΚΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Αναμφίβολα ο Ολυμπιακός περίμενε περισσότερα από την παρουσία του Αϊζάια Καάναν στην ομάδα μέχρι στιγμής. Βέβαια κάποιοι αθλητές χρειάζονται περισσότερο χρόνο προσαρμογής και δεν είναι ποτέ αργά. Μέσα από τα παιχνίδια της Basket League ο Αμερικανός ευελπιστεί να βρει ρυθμό και σήμερα το πέτυχε. Είχε 17 πόντους με 7/12 σουτ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Από το διάστημα (18'-30'), ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ένα σερί 32-12, ξέφυγε με +32 και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.