17.8 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ – Μπενφίκα 76-74: Ο “αετός” των θρίλερ πέταξε προς την πρόκριση (vids)

Ο ΠΑΟΚ έχει... εθιστεί στα θρίλερ, αλλά ευτυχώς φροντίζει για τα happy end. Μετά την Χάπεολ Ιερουσαλήμ, νίκησε με ένα καλάθι, 76-74 και τη Μπενφίκα, πήγε στο 3-1 και ουσιαστικά εξασφάλισε τη συνέχεια του στη διοργάνωση, διατηρώντας μάλιστα και τις ελπίδες του για την πρωτιά του ομίλου και απευθείας πρόκριση στους "16", χωρίς play in. Μεγάλη εμφάνιση από Μπελιάουσκας και Τσαϊρέλη.

Για τον ΠΑΟΚ όλα ήταν... ένα λάθος στην αρχή του αγώνα. Σαν "ζαλισμένος" έκανε το ένα λάθος μετά το λάθος, βρέθηκε πίσω με 11-1 στο 5' και ήδη με 5 λάθη, το δεκάλεπτο ήταν 14-22 και ο Τακιανός έψαχνε ένα σημείο αναφοράς.

Το πρώτο ήταν ο Μιχάλης Τσαϊρέλης που "συμμάζεψε" την εικόνα και οργάνωσε τους πάντες, το δεύτερο ο Λαουρίνας Μπελιάουσκας με σερί τρίποντων που ξεσήκωσε και τον κόσμο και γύρισε τον διακόπτη. Ο ΠΑΟΚ σταμάτησε να... χαρίζει και τη μπάλα, κλείνοντας το ημίχρονο με 8 λάθη τελικά και κυρίως έχοντας προηγηθεί με 39-37, για πρώτη φορά στο ματς με τον Χάρισον.

Ο ΠΑΟΚ... επανήλθε στις κακές εκκινήσεις και στο δεύτερο ημίχρονο, είδε την συμπαγή, μυαλωμένη και δυνατή στα επιθετικά ριμπάουντ Μπενφίκα να προσπερνάει με 44-49 στο 25', αλλά αντέδρασε και έκλεισε το δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή, 55-52.

Το ματς είχε μετατραπεί από ώρα σε... ρώσικη ρουλέτα. Η Μπενφίκα το είχε πιστέψει για τα καλά, η τελευταία περίοδος εξελισσόταν σε... μία σου και μία μου στο προβάδισμα. Οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες στο τελευταίο λεπτό, 71-71 και ο Κένταλ Σμιθ στα 40''... θυμήθηκε το θρίλερ με τη Χάποελ. Σηκώθηκε από μακριά, το έβαλε, έκανε... για λίγα δευτερόλεπτα το 74-71  όμως η εξέταση του βίντεο τελικά έδειξε δίποντο και 73-71.

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε την κρίσιμη άμυνα υποχρεώνοντας σε κακή και άστοχη επιλογή τον Μπρουσάρ. Η μπάλα πήγε στα σωστά χέρια μετά το τάιμ άουτ, ο Σμιθ στις βολές, αλλά με 1/2 άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς 24 δευτερολέπτων. Η άμυνα στην επαναφορά άριστη, παράβαση 5'' του Ντάγκλας, ο Μπελιάουσκας έβαλε τις δύο βολές και το 76-71 ήταν πια εξασφάλιση.

ΣΑΝ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΚΡΑΣΙ: Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης δεν υπάρχει σε αυτόν τον ΠΑΟΚ για... μία ακόμα λύση, αλλά για να πρωταγωνιστεί και να δίνει πράγματα με την εμπειρία και την ποιότητά του. Ηταν εξαιρετικός απόψε στα κρίσιμα σημεία, έβαλε τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, τον κράτησε εκεί σε κρίσιμα σημεία και είχε καθοριστική συμβολή στην τελική επικράτηση.