16 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-Μάλαγα 85-88: Σπουδαίος ο ΠΑΟΚ αλλά έχασε την ευκαιρία (pic, vids)

Η Μάλαγα ήρθε στην Ελλάδα με τη φόρα που της έδινε το σερί των οχτώ νικών της στην ACB και το BCL και το έργο του ΠΑΟΚ ήταν εξ ορισμού δύσκολο. Κατέβαλλε τιτάνια προσπάθεια αλλά  δεν απέφυγε την ήττα από την ισπανική ομάδα με 85-88, ένα αποτέλεσμα που κάνει μεγαλύτερη την αγωνία για το ματς που αρχίζει στο Σάσαρι εκεί όπου η ιταλική ομάδα υποδέχεται την Ντιζόν. Γιατί αν οι Ιταλοί νικήσουν θα πάρουν το πλεονέκτημα έναντι του ΠΑΟΚ.

Σε αυτήν την περίπτωση ο Δικέφαλος θα πρέπει να νικήσει στην τελευταία αγωνιστική (20/12, 21:30) μέσα στη Γαλλία την Ντιζόν και την ίδια ώρα να περιμένει εντός έδρας νίκη της Μάλαγα επί της Σάσαρι. Αν πάντως σήμερα πάρει ο ΠΑΟΚ το δώρο από τους Γάλλους, μία νίκη δηλαδή επί της Σάσαρι τα πράγματα θα είναι πιο απλά στην τελευταία αγωνιστική αφού η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη θα περάσει στα play in έχοντας το ίδιο έστω αποτέλεσμα με τους Ιταλούς.

Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε πίσω με 14 πόντους και έμεινε χωρίς τον προπονητή του Άρη Λυκογιάννη ουσιαστικά σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο λόγω αποβολής με δύο τεχνικές ποινές, δεν τα παράτησε, προηγήθηκε με πρωταγωνιστή τον σπουδαίο Γιανίκ Φράνκε αλλά δεν τα κατάφερε.

Η εκκίνηση του ΠΑΟΚ στον αγώνα ήταν προβληματική αφού στο 2’ βρέθηκε πίσω με 0-7 και πριν το πεντάλεπτο με διψήφια διαφορά (3-15). O Τάισον Κάρτερ είχε επτά πόντους στα πρώτα επτά λεπτά και οι Ισπανοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο (8-20) αφού ο Δικέφαλος δεν μπορούσε να αμυνθεί καλά και να κόψει τον ρυθμό τους. Όλα αυτά αποτυπώθηκαν στο αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου (13-25). Σε αυτό το διάστημα οι Ανδαλουσιανοί πήραν 11 πόντους από τα λάθη του ΠΑΟΚ.

Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου κύλησαν με διαρκή παράπονα για τη διαιτησία μετά από κάποια σφυρίγματα αλλά τα προβλήματα του ΠΑΟΚ από την έλλειψη μεγέθους έναντι των Ισπανών παρέμεναν και του δημιουργούσαν προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Επιπρόσθετα τα δύο φάουλ Ρένφρο και Χαντς έκαναν δυσκολότερη την κατάσταση. Η Μάλαγα μέσα από την άμυνα της εξωθούσε τους παίκτες του ΠΑΟΚ σε μακρινά και κατά κανόνα μαρκαρισμένα σουτ. Στο 14’ η διαφορά ήταν στους 14 (21-35) αλλά ο Δικέφαλος άλλαξε την προσέγγιση του και βγάζοντας άμυνες με πρωταγωνιστή τον Σλαφτσάκη μάζεψε τη διαφορά (32-36 στο 18’) για να κλείσει το ημίχρονο στο -8 (36-44).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο μειώνοντας στους πέντε (43-48) ωστόσο αναγκάστηκε από το τρίτο λεπτό του να συνεχίσει την προσπάθεια του χωρίς τον προπονητή του Άρη Λυκογιάννη που εισέπραξε μια δεύτερη τεχνική ποινή και αποβλήθηκε. Ήταν μία εξέλιξη που σε πρώτη φάση συσπείρωσε τον ΠΑΟΚ που έγινε περισσότερο απειλητικός (48-50 στο 24’) με μπροστάρη τον Φράνκε που είχε φτάσει τους 16 πόντους. Ο Δικέφαλος συνέχισε να βγάζει την ίδια ένταση στην άμυνα του και μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με τρίποντο του Χαντς (60-59 στο 30’).

Ο Φράνκε παρέμεινε «ζεστός» φτάνοντας τους 27 μέχρι το 34’ και με τον Ράιλι να του δίνει βοήθεια στο σκοράρισμα, ο ΠΑΟΚ παρέμεινε μπροστά (74-71). Το παιχνίδι πήγε στην κόψη του ξυραφιού αλλά η Μάλαγα με ένα σερί προσπέρασε ξανά με πέντε σερί πόντους του Κάρτερ (77-81 στο 36’). Ο ΠΑΟΚ ήταν όμως και πάλι εκεί και προηγήθηκε με 85-81 στο 39’. Δέχτηκε όμως ένα γρήγορο 5-0 που έκανε το 85-86 στα 15’’. Ο Ράιλι αποδείχτηκε μοιραίος στις δύο τελευταίες κατοχές του ΠΑΟΚ, αφού αστόχησε σε τρίποντα τόσο με το σκορ 85-86, όσο και στο 85-88.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Δεν ήταν στην πλευρά των νικητών αφού ο ΠΑΟΚ λύγισε στο τέλος, όμως η εμφάνιση του Γιανίκ Φράνκε είναι άξια αναφοράς. Ο Ολλανδός οδήγησε τον ΠΑΟΚ στην επιστροφή, στο προβάδισμα και θα μπορούσε να τον οδηγήσει και στη νίκη. Τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους, έξι ριμπάουντ, πέντε ασίστ και 32 ranking. Είναι γεγονός πάντως ότι η μπάλα δεν πήγε, όπως θα έπρεπε ίσως, στις τελευταίες κατοχές του ΠΑΟΚ στα χέρια του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο ΠΑΟΚ έκανε 10 λάθη στο πρώτο και μόλις τέσσερα στο δεύτερο. Τον πλήγωσαν όμως οι 22 πόντοι των Ισπανών στον αιφνιδιασμό, ένα κομμάτι από το οποίο ο ίδιος πήρε μόνο τρεις.

Photo Credits: Eurokinissi