21.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

ΠΑΟΚ-Λαύριο 93-68: “Ισοπεδωτικός” από το πρώτο λεπτο! (pics+vids)

Ο ΠΑΟΚ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Λαύριο, επέβαλλε τον ρυθμό του από το πρώτο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης και παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ, επιβλήθηκε με 93-68 στην PAOK Sports Arena. Οι φιλοξενούμενοι δεν προηγήθηκαν ποτέ στην αναμέτρηση, ενώ η διαφορά έφτασε στην τρίτη περίοδο μέχρι και το +30 υπέρ του "δικεφάλου". Για τους νικητές, Γιανίκ Φράνκε και Καμπερίδης είχαν από 30 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ για το Λαύριο διασώθηκε ο Λαντζεβάιν με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Πολύ καλό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ ο οποίος κυρίως μέσω της άμυνάς του δημιουργούσε και τις κατάλληλες προϋποθέσεις και στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο (3') με 15-2, έχοντας πετύχει ήδη τρία τρίποντα. Μάλιστα οι "ασπρόμαυροι" συνέχισαν σε αυτό το ρυθμό και διεύρηναν  την υπέρ τους διαφορά στο +18 με το σκορ να βρίσκεται στο 22-4 και τον Γιανίκ Φράνκε να έχει ήδη 13 πόντους. Στον αντίποδα μόνο ο Λάντζεβάιν ήταν η μόνη πηγή κινδύνου για τους γηπεδούχους. Παρόλα αυτά όμως, έστω και αργά στο δεκάλεπτο, το Λαύριο αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά αρχικά στο 25-14, ενώ με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ο Αλέξανδρος Νικολαϊδης με ένα τρίποντο πίσω από το κέντρο, μείωσε σε σε μονοψήφιο επίπεδο τη διαφορά (26-17).

Το Λαύριο ξεκίνησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ίσως και... χειρότερα! Ο "δικέφαλος" σημείωσε του πρώτους δώδεκα πόντους της περιόδου και μέσα σε (3:30') έφτασε τη διαφορά στο +21 (38-17). Σε αντίθεση όμως με την αντίδραση της πρώτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι δεν επέστρεψαν στην αναμέτρηση. Παράλληλα, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ανεβάζει το υπέρ του πλεονέκτημα φτάνοντας το στη μέγιστη τιμή του το +26 (54-28). Οι γηπεδούχοι σούταραν με 50% έξω από τα 6.75, με το ημίχρονο να κλείνει εν τέλη με το σκορ στο 57-32 και τον Φράνκε να έχει 18 πόντους.

Αν και στο μπάσκετ έχουμε δει μεγάλες ανατροπές, η εικόνα της αναμέτρησης έδειχνε ότι δύσκολα θα υπάρξει κάτι τέτοιο. Έτσι και έγινε. Ο ΠΑΟΚ έλεγχε την αναμέτρηση και στο τρίτο δεκάλεπτο. Αν και ο ρυθμός έπεσε και το θέαμα δεν ήταν και το καλύτερο, οι γηπεδούχοι με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Καμπερίδη, έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της το +30 (!) με το δεκάλεπτο να λήγει στο 71-47.

Όπως ήταν λογικό ο ρυθμός έπεσε αρκετά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι παίχτες του ΠΑΟΚ χαλάρωσαν και ο Άρης Λυκογιάννης έδωσε περισσότερες "ανάσες" σε αυτούς που τραβάνε το μεγαλύτερο κουπί στη σεζόν. Παρόλα αυτά τίποτα δεν άλλαξε και οι "ασπρόμαυροι" πέτυχαν την 8η νίκη τους στη σεζόν, ίσως και πιο εύκολα από ότι θα περίμεναν.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Γιανίκ Φράνκε. Εδώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι και ο Γιώργος Καμπερίσης ήταν εντυπωσιακός με 5/7 τρίποντα. Όμως ο Ολλανδός γκάρντ του ΠΑΟΚ ήταν σε εκπληκτική κατάσταση. Είχε ήδη 18 πόντους από το ημίχρονο και τελείωσε την αναμέτρηση με 30 πόντους (9/14 σουτ εντός πεδιάς, 7/7 βολές) και έκανε ρεκόρ πόντων στην Basket League σπάζωντας το προηγούμενο των 24 με τον Ολυμπιακό.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τεράστια η διαφορά των δύο ομάδων στα τρίποντα. Οι γηπεδούχοι είχαν 15/35 (42%), ενώ το Λαύριο μέτρησε μόλις 2/20 (10%). Παράλληλα, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη σημείωσε 23 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες, ενώ οι φιλοξενούμενοι μόνο 6.