33.7 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

ΠΑΟΚ-Κολοσσός 93-81: Το πίστεψε και… δικαιώθηκε! (pics+vids)

Ο ΠΑΟΚ για (25') έμοιαζε κοιμώμενος, ο Κολοσσός προηγήθηκε με +14, όμως με ένα επιμέρους σερί (25-5) και ένα... τρίποντο "ξέσπασμα" έκανε την ανατροπή επικρατώντας με 93-81 του Κολοσσού στην PAOK Sports Arena. Με οργανωτή τον Έλβαρ Φρίντρισκον (11 τελικές πάσες) και "εκτελεστές" τους Χάρισον (15 πόντους) και Κένταλ Σμιθ (16 πόντους) η ομάδα του Φώτη Τακιανού έφτασε τις πέντε νίκες (5-4). Στον αντίποδα, ξεχώρισε ο Άντριου Γκάουντλοκ (πόντους) για τους ροδίτες που έπεσαν στο (3-6).

Ορεξάτες ξεκίνησαν στην επίθεση οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Μάλιστα ο Κολοσσός νωρίς νωρίς, με τους Άντριου Γκάουντλοκ και Λούκα Μπράικοβιτς, πήρε ένα προβάδισμα εφτά πόντων (18-11). Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Τζάστιν Άλστον ήταν αυτός που είχε τη "μερίδα του λέοντος" στην επίθεση. Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα σημείωσε πέντε τρίποντα, γεγονός που της έδωσαν τα "ηνία" της αναμέτρησης και συνάμα το προβάδισμα μετά την πρώτη περίοδο. Οι ροδίτες προηγούνταν με 28-23, ενώ ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκάλεπτο έφτασαν και στο +9 (28-19).

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε το ίδιο δυναμικά. Ο ρυθμός έπεσε λίγο και δεν ήταν εφάμιλλος του πρώτου. Αυτό όμως δεν εμπόδισε τον Κολοσσό να συνεχίσει να κρατάει ένα προβάδισμα 3-8 πόντων. Ο Ντάνιελ Ουτόμι πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού από την άλλη, δυσκολευόταν να βρει άλλους διακριθέντες στο επιθετικό κομμάτι, πέρα των Άλστον και Μπελιάουσκας. Παράλληλα, ο "δικέφαλος" είχε πρόβλημα έξω από τα 6.75, ενώ ο Κολοσσός συνέχισε να ευστοχεί στα μακρινά σουτ. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας (8/16 τρίποντα) ισοφάρισαν το προηγούμενο προβάδισμά τους (το +9), πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 47-38.

Στις αρχές της επανάληψης, ο Κολοσσός συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό και να βρίσκει τις κατάλληλες λύσεις στην επίθεση. Όπως και στην πρώτη περίοδο, οι Μπράϊκοβιτς και Γκάουντλοκ έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στους Θεσσαλονικείς. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στην ύψιστη τιμή της, το +14 (60-46) στο (25') της αναμέτρησης. Όλα κυλούσαν ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, όμως κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση του ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι με ένα φανταστικό τελευταίο δίλεπτο, έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 10-2, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -5 (66-61).

Πλέον η κερκίδα είχε μπει στην αναμέτρηση και τα πάντα θα κρίνονταν πλέον στην τελευταία περίοδο. Η επιθετική έκρηξη του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε. Οι γηπεδούχοι εκεί που δεν μπορούσαν να ευστοχήσουν έξω από τα 6.75, ξαφνικά δεν αστοχούσαν! Ο Έλβαρ Φρίντρισκον ανέλαβε πρωτοβουλίες, διάβασε σωστά τις αδυναμίες της άμυνας του Κολοσσού και έβρισκε τον ελεύθερο συμπάικτη. Το σερί του "δικεφάλου" μέσα σε εννέα λεπτά έφτασε το 25-5 και το -14 είχε γίνει +7! Πλέον οι παίχτες του Κολοσσού είχαν μείνει από δυνάμεις, οι κακές και βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση αυξάνονταν και κάπως έτσι ήρθε μία ήττα που για περίπου (25') λεπτά δεν φαινόταν στον ορίζοντα.

ΜΑΕΣΤΡΟΣ: Έλβαρ Φρίντρικσον. Ο Ισλανδός γκάρντ του ΠΑΟΚ, (όπως και οι περισσότεροι) συμπαίκτες του) κινούνταν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας στα πρώτα (25'). Η αφύπνισή του όμως άλλαξε άρδην την εικόνα των γηπεδούχων. Άνοιξε τον ρυθμό "διάβασε" τις αδυναμίες του Κολοσσού και εν τέλει ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους (4/8 σουτ), 11 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 31:45 λεπτά συμμετοχής.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ είχε μόλις 2/9 τρίποντα, όμως ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με (12/27) και ποσοστό 47%. Επίσης το "κλειδί" της νίκης ήταν τα μόλις 6 λάθη του "δικεφάλου" (23 ασίστ για 6 λάθη) ενώ στον αντίποδα η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα είχε 13 λάθη.