26.6 C
Δευτέρα, 17 Ιουνίου, 2024

ΠΑΟΚ-Καρδίτσα 87-79: “Μαινόμενος” Φράνκε! (pics+vids)

Ένας καταπληκτικός Γιανίκ Φράνκε, αλλά και ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν οι κύριοι λόγοι της νίκης του ΠΑΟΚ επί της Καρδίτσας με 87-79. Ο Ολλανδός γκαρντ σημείωσε 16 πόντους στη δεύτερη περίοδο, ενώ σημείωσε συνολικά 35 πόντους 11/18 εντός πεδιάς και 7/12 με τρίποντα! Η Καρδίτσα βρέθηκε στο -17 στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε την αντεπίθεσή της στην τέταρτη περίοδο, μείωσε στους πέντε, όμως ο Φράνκε ήταν και εκεί παρών!

Στα πρώτα (5') της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 11-9. Με τον Γιάννη Αγραβάνη να σημειώνει 7 εφτά πόντους (5 συνεχόμενοι) η Καρδίτσα προηγήθηκε με 19-11. Ο ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε άμεσα και με τον Πόλεϊ να σημειώνει και αυτός με τη σειρά του πέντε συνεχόμενους, οι γηπεδούχοι σημείωσαν ένα σερί 10-0. Έκλεισαν έτσι με καλό τρόπο το δεκάλεπτο που τους βρήκε από -8 να προηγούνται με 21-19.

Αυτό το σερί αποτέλεσε και την "αφύπνιση" του "δικεφάλου" στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η άμυνα βελτιώθηκε αισθητά ενώ στην άλλη πλευρά του γηπέδου ο Γιανίκ Φράνκε έπιασε κυριολεκτικά "φωτιά". Με τον Ολλανδό να σημειώνει 16 πόντους (4 τρίποντα) η ομάδα του Φώτη Τακιανού προηγήθηκε μέχρι και για 14 πόντους διαφορά (47-33). Με καλάθι του Πρίτζετ οι φιλοξενούμενοι σταμάτησαν κάπως την "αιμορραγία" αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό καθώς στην ανάπαυλα βρίσκονταν στο -12, με το σκορ να βρίσκεται στο 47-35 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού ξεκίνησε δυναμικά και στο τρίτο δεκάλεπτο με σκοπό να δημιουργήσει μία μεγάλη διαφορά και να τελειώσει την αναμέτρηση. Μάλιστα στο (25') έφτασε και στο μεγαλύτερό του πλεονέκτημα το +17 με το σκορ στο 58-41. Η Καρδίτσα αντέδρασε όμως προσπαθώντας να μειώσει τη διαφορά. Με τα συνεχόμενα καλάθια των Γκάλινατ και Έβανς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στιγμιαία στο -9 (62-53), πριν ο Φράνκε έρθει και δώσει πάλι τη λύση. Ο Ολλανδός συνέχισε να ευστοχεί έξω από τα 6.75 με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να ξεφύγει και πάλι. Το σκορ της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο +13 (70-57).

Η Καρδίτσα προσπαθούσε να μένει κοντά στο σκορ, με κύριο μέλημά της αρχικά να μειώσει σε μονοψήφια επίπεδα τη διαφορά. Το κατάφερε αρχικά στο (36') με τρίποντο του Γκάλινατ μείωσε σε 79-73. Ο ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε βρήκε λύσεις και από τους Μαργαρίτη και Κακλαμανάκη και με ένα γρήγορο σερί 5-0, έφτασε και πάλι στο +9, τρία λεπτά πριν τη λήξη. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι Θεσσαλοί απείλησαν πραγματικά για την ανατροπή, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 87-79.

ΚΑΥΤΟΣ: Γιανίκ Φράνκε. Ποιος άλλος πέρα από τον Ολλανδό γκαρντ του δικεφάλου. Δεν σημείωσε ούτε ένα πόντο στην πρώτη περίοδο, όμως στη δεύτερη έβαλε 16 πόντους με 4 τρίποντα. Ουσιαστικά ήταν και το δεκάλεπτο που ο ΠΑΟΚ ξέφυγε από την Καρδίτσα και έλεγχε την αναμέτρηση από εκεί και πέρα. Μάλιστα όταν οι Θεσσαλοί μείωναν ο Φράνκε ήταν πάντα εκεί να δώσει τις απαραίτητες λύσεις.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σημαντικό το πλεονέκτημα των γηπεδούχων στα ριμπάουντ (41-30). Αυτό έδωσε 20 πόντους από δεύτερες επιθέσεις στον "δικέφαλο" με τους φιλοξενούμενους να έχουν μόλις 6!