16.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

ΠΑΟΚ-Καρδίτσα 72-69: Ο περίπατος έγινε θρίλερ (pic, vids)

Λίγες μέρες μετά την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος της έδρας στα play in του BCL, ο ΠΑΟΚ έκλεισε με θετικό πρόσημο αποτελεσμάτων τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου της Basket League. Νίκησε στο «παλατάκι» την Καρδίτσα με 72-69 και ανέβηκε στο 6-5, αν και παρουσιάστηκε διπρόσωπος. Έδειξε να καθαρίσει τη νίκη στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε ακόμη και με 22 πόντους αλλά σχεδόν «εξαφανίστηκε» στο δεύτερο, επιτρέποντας στην Καρδίτσα να επιστρέψει και να μειώσει στον πόντο.

Έστω και έτσι εκμεταλλεύτηκε την έδρα του (4-2) και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας. Παράλληλα περιμένει την επιστροφή του Τζαμάνι ΜακΝις που θα δυναμώσει ακόμη περισσότερο τη γραμμή των ψηλών του, βάζοντας παράλληλα και δύσκολα στον Φώτη Τακιανό αφού θα πρέπει να κόβει κάθε εβδομάδα έναν ξένο από τους επτά που θα έχει διαθέσιμους.

Για την ανανεωμένη Καρδίτσα ο πρώτος γύρος έκλεισε με απολογισμό μιας νίκης στα 11 ματς αλλά έχοντας αφήσει πίσω της τα εννιά από τα 11 εκτός έδρας παιχνίδια της και με την ποιοτική αναβάθμιση του ρόστερ της, ελπίζει σε έναν πολύ καλύτερο δεύτερο γύρο. Κόντρα στον ΠΑΟΚ έκαναν ντεμπούτο οι Γιάνκοβιτς, Μακ και ΜακΚάλουμ που αναμένεται να αλλάξουν την εικόνα της στη συνέχεια του Πρωταθλήματος. Σε σημαντικό βαθμό το έκαναν άλλωστε από σήμερα. Η επιστροφή άλλωστε από το -22 είναι πραγματικό παράσημο για τους Θεσσαλούς.

Η Καρδίτσα μπήκε πιο συγκεντρωμένα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-2 αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 8-0 προσπέρασε (10-9). Ο Φρίντρικσον έκανε ευκολότερη τη δουλειά των συμπαικτών του, έχοντας πέντε ασίστ στην πρώτη περίοδο και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με διψήφιο προβάδισμα (28-17) με Χάρισον και Άλστον να σκοράρουν με συνέπεια, αφού από την άλλη πλευρά η Καρδίτσα δυσκολευόταν να ανακόψει αυτόν τον ρυθμό με την άμυνα της.

Ο ΠΑΟΚ παρότι κόλλησε για ένα διάστημα στην επίθεση άνοιξε την «ψαλίδα» στους 19 (43-24 στο 15’) αφού «χτυπούσε» την Καρδίτσα στο κακό αμυντικό της transition –είχε 14 πόντους από αιφνιδιασμούς στο πρώτο μέρος- και εκτελούσε με καλά ποσοστά, τόσο από κοντά, όσο και από μακριά. Δύο διαδοχικά τρίποντα από Χάρισον και Γκίλμορ έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 20 (49-28) για να κλείσει το ημίχρονο με «στρόγγυλο» προβάδισμα των γηπεδούχων (49-29).

Ο Δικέφαλος πέραν της υψηλής επίδοσης του στο σκορ από αιφνιδιασμούς, είχε 15 ασίστ και υψηλά ποσοστά (63% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα) ενώ η Καρδίτσα δεν εκμεταλλεύτηκε το μοναδικό θετικό στοιχείο της στατιστικής της, έχοντας οχτώ επιθετικά ριμπάουντ μεν, αλλά μόνο τέσσερις πόντους από αυτά.

Η τρίτη περίοδος άλλαξε σε σημαντικό βαθμό τα δεδομένα. Μετά από το 56-34 του 23’, η Καρδίτσα προσπάθησε να δείξει σημάδια αντίδρασης και κάνοντας ένα σερί 6-0 ήταν ένα τέτοιο (56-40). Ο ΠΑΟΚ ήταν φανερό ότι δεν είχε τον ρυθμό και την αποτελεσματικότητα του πρώτου ημιχρόνου ενώ έκανε με αρκετά μεγάλη συχνότητα λάθος (13 σε 26 λεπτά) και οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι το μπόνους των βολών, που πήραν σχετικά νωρίς, μείωσαν ακόμη περισσότερο (59-47 στο 27’). Ο Δικέφαλος συνέχισε να επιδίδεται σε επιλογές χωρίς αποτέλεσμα στην επίθεση και έτσι έμεινε στους τρεις από το 23’ ως το 29’. Η Καρδίτσα είχε βρει πια αυτοπεποίθηση και μείωσε στους 9 στο τέλος της περιόδου (59-50) με ένα συνολικό σερί 3-16.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να «ματώνουν» στην επίθεση κάτι που προκάλεσε νευρικότητα και κακές κατά κανόνα επιλογές. Η Καρδίτσα με την ψυχολογία που έχτισε στην τρίτη περίοδο μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι, αφού έριξε τη διαφορά στους πέντε (59-54) με το συνολικό σερί της να φτάνει στο 20-3! Ο Αβδάλας έβαζε μεγάλη πίεση στον Φρίντρικσον και αυτό προκαλούσε επιθετική «ασφυξία» στους γηπεδούχους που συμπλήρωσαν οχτώ λεπτά χωρίς πόντο. Ένα τρίποντο του Σχίζα προκάλεσε ανακούφιση στον ΠΑΟΚ που έκανε το 62-54 και αφού νωρίτερα η Καρδίτσα έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πλησιάσει ακόμη περισσότερο.

Μπαίνοντας στο τελευταίο τετράλεπτο ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει το προβάδισμα αλλά αυτό δεν του επέτρεπε να αισθανθεί άνετα (65-60). Σε εκείνο το σημείο ωστόσο η Καρδίτσα έχασε με πέντε φάουλ τον Ουάιτ αλλά στο 38’ πλησίασε ακόμη περισσότερο (68-64) ενώ θα μπορούσε να μειώσει και στους δύο αλλά έχασε δύο διαδοχικά λέι απ, για να δεχτεί καλάθι από τον Φρίντρικσον στον αιφνιδιασμό (70-64). Ο Δίπλαρος με 1/2 βολές έκανε το 70-65 και ο Γιάνκοβιτς μετά από κλέψιμο έκανε το 70-67 στα 1:09. Ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε σκορ και στην επόμενη επίθεση του και ο Γιάνκοβιτς με νέο καλάθι έκανε το 70-69 στα 29’’. Ο Σμιθ κέρδισε φάουλ στα 14’’, ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε στη δεύτερη αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ για να κερδίσει νέο φάουλ με τον Χάρισον που έχασε την πρώτη βολή και έβαλε τη δεύτερη (72-69). Ο ΠΑΟΚ για κάποιο λόγο δεν έκανε φάουλ, ο Σάιμπερτ βρήκε σουτ τριών πόντων αλλά ήταν άστοχο και έτσι ο Δικέφαλος κράτησε την αγχώδη νίκη.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ: Η Καρδίτσα έχασε τουλάχιστον 2-3 ευκαιρίες στο «νεκρό» διάστημα των οχτώ λεπτών για να μείωσε ακόμη περισσότερο ή ακόμη και για να προηγηθεί. Με τον ΠΑΟΚ φανερά κουρασμένο και κυρίως νευρικό, αν αυτό γινόταν πράξη, το παιχνίδι θα μπορούσε να έχει διαφορετική έκβαση.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο ΠΑΟΚ του δεύτερου ημιχρόνου είχε 10/17 βολές, 2/11 δίποντα και 3/12 τρίποντα αλλά κυρίως είχε 12 λάθη και μόλις τρεις ασίστ. Όλα αυτά εξηγούν το επιθετικό black out και το πώς η διαφορά βρέθηκε από τους 22 στον 1 πόντο. Η Καρδίτσα έκανε μία τρομερή επιστροφή και διεκδίκησε τη νίκη παρότι δεν βρήκε αντίδοτο στη σταθερή αδυναμία της στο τρίποντο (5/22).

Photo Credits: Eurokinissi