20.3 C
Σάββατο, 25 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-Ιωνικός 82-78: Με Χαντς “λύγισε” τους μαχητικούς Νικαιώτες (vids)

Ο ΠΑΟΚ "τρίτωσε" τις νίκες του στη φετινή Basket League, επικρατώντας του Ιωνικού με 82-78. Οι Θεσσαλονικείς με πρωταγωνιστή τον Τζέιλεν Χαντς έφτασαν στην τρίτη νίκη τους στη σεζόν απέναντι στη μαχητική ομάδα της Νίκαιας που επέστρεψε από διψήφια διαφορά, αγχώνοντας την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη.

Σε χαμηλό τέμπο εξελίχθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τον δείκτη του σκορ να είναι χαμηλά και τον ΠΑΟΚ να υπερέχει στα σημεία και να αποκτά προβάδισμα τεσσάρων πόντων, με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Η υπεροχή της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους "ασπρόμαυρους" να έχουν οδηγό τον Σαλούστρο και να αυξάνουν τη διαφορά στο +7 στην ανάπαυλα (39-32).

Στο δεύτερο μέρος η πλάστιγγα έγειρε ακόμα περισσότερο υπέρ του ΠΑΟΚ. Με "όπλο" το σουτ πίσω από τη γραμμή των 6μ75, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ξέφυγε στο σκορ, φτάνοντας στο 63-47 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Χαντς να βρίσκεται σε μεγάλη μέρα.  Ωστόσο ο Ιωνικός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει στο ματς και να φτάσει σε απόσταση ενός σουτ (62-65). Κάπου εκεί όμως οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν στροφές και "καθάρισαν" την αναμέτρηση. Επικράτησαν με 82-78 και πέτυχαν την τρίτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Ο Τζέιλεν Χαντς ήταν ο καθοριστικός παίκτης της αναμέτρησης. Με 25 πόντους και 5 ριμπάουντ, πήρε από το χέρι τον ΠΑΟΚ και τον οδήγησε στη νίκη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Λιγότερα τα λάθη για τον ΠΑΟΚ που είχε 9, έναντι των 16 του Ιωνικού. Έπαιξε και αυτό το στοιχείο τον ρόλο του στο τελικό αποτέλεσμα, αφού κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.