22.2 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ – Γαλατάσαραϊ 79-85: Άντεξε και… ας κοπιάσει η Τόφας!

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να γνώρισε την ήττα με από τη Γαλατάσαραϊ με 79-85, θα βρει την τουρκική Τόφας στα Play In του Basketball Champions League και θα βρει με πλεονέκτημα έδρας.

O "δικέφαλος του βορρά" δεν είχε σταθερή απόδοση, μιας και έχασε με διψήφιες διαφορές, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβασε την απόδοση του και προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά δεν πρόλαβε. Άλστον - Σμιθ με 14 και 16 πόντους και Τσαϊρέλης με 12π. οι κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, ενώ για τη "Γαλατά" ο Γεμπόαχ με 26π, Χαλίλοβιτς με 17π και ΜακΚόρμακ με 10π ξεχώρισαν.

Η Γαλατάσαραϊ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ και κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (8-13) στο 4’, αλλά ο «δικέφαλος του βορρά» προσπάθησε να ισορροπήσει και μάλιστα μείωσε στους 3 (16-19) στο 7’ με τον Τσαϊρέλη, αλλά οι Τούρκοι απάντησαν με ένα επιμέρους 6-11 και προηγήθηκαν με 22-30 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Γεμπόαχ να κάνει «πάρτι» με 15 πόντους (4/5 τριπ.)

Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τους Τσαϊρέλη και Γκίλμορ να δίνουν το ρυθμό (37-39) στο 14’ και μάλιστα κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα (40-40) με τρίποντο του Τσιακμά στο 17’. Όμως η Γαλατά αντέδρασε άμεσα και με τον Γεμπόαχ, ο οποίος μπήκε δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, να μην έχει αντίπαλο και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 44-49.

Η φιλοξενούμενοι μπήκαν με κεκτημένη ταχύτητα στο τρίτο δεκάλεπτο, μιας και στο 24’ έτρεξαν ένα επιμέρους 4-11 και πήραν διψήφια διαφορά (48-60) και μάλιστα κατάφεραν να την αυξήσουν ακόμα περισσότερο (56-71) στο 27’ και έτσι η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 64-76.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου να ρίξει το σκορ σε μονοψήφια επίπεδα (70-78) στο 34', αλλά έπαθε "μπλακ άουτ" και η Γαλατάσαραϊ έφτασε ξανά τη διαφορά άνω των 10 πόντων (71-83) μετά από 2 λεπτά. Όμως ο Κένταλ Σμιθ πήρε το όπλο του και μείωσε ξανά και έτσι το ματς έληξε με 79-85 και ο "δικέφαλος του βορρά" τερμάτισε στη δεύτερη θέση, όπου θα βρει στο δρόμο του την Τόφας με πλεονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-49, 64-76, 79-85