20.3 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ – Άρης 88-66: «Ασπρόμαυρη καταιγίδα» παρέσυρε τους «κίτρινους» (pics+vids)

Ο ΠΑΟΚ θριάμβευσε επί του Άρη στο κλειστό της Πυλαίας με 88-66, στο μεγάλο ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής της Basket League.

Οι γηπεδούχοι -οι οποίοι δεν έχουν χάσει σε εντός έδρας ντέρμπι από τους μεγάλους αντιπάλους τους από το μακρινό 2017-, άφησαν πίσω τους την ήττα της πρεμιέρας από το Περιστέρι και πήραν το πρώτο φετινό ροζ φύλλο αγώνα. Στον αντίποδα οι «κίτρινοι» φάνηκαν να μένουν στον θρίαμβο της περασμένης Κυριακής (9/10) απέναντι στον Παναθνηναϊκό και μετά από το πρώτο δεκάλεπτο κατέρρευσαν.

Ο Άρης ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο ντέρμπι, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να μοιάζουν αρκετά πιεσμένοι, καθώς είχαν και την ένθερμη στήριξη του κόσμου τους. Στο 6' οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 15-8 βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια κυρίως με τον Τζος Χάγκινς. Η αντίδραση των γηπεδούχων όμως ήταν άψογη και με επιμέρους σκορ 10-2 προηγήθηκε 18-17 στο 10'. Η «μάχη» είχε... φουντώσει και στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν ισόπαλο 21-21.

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου βρήκε την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να πατάει... γκάζι και ξέφυγε 28-21. Αντίδραση δεν υπήρξε και η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους εννιά πόντους στο 15' (35-26). Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν μάλιστα και 41-29, προσπαθώντας να πάρουν ξεκάθαρο προβάδισμα για την επικράτηση. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά με 47-35 και ο ΠΑΟΚ έμοιαζε να πατάει σαφώς καλύτερα πλέον στο παρκέ, με το μομέντουμ να είναι στην πλευρά του.

Το πρώτο κομμάτι του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τον Άρη να εξαπολύει τη δική του αντεπίθεση και με σερί 9-0 μετέτρεψε το εις βάρος του 50-37 σε 50-46 στο 26', με τον κόουτς Λυκογιάννη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν για ακόμα μία φορά εξαιρετική. Ένα δικό τους σερί 11-0 τους έδωσε προβάδισμα 15 πόντων για πρώτη φορά στον αγώνα (61-46, 29'). Ένα καλάθι του Χαντς διαμόρφωσε το 65-50 που ήταν και το σκορ που έγραφε ο φωτεινός πίνακας του κλειστού της Πυλαίας στο 30'.

Ο ΠΑΟΚ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και διαδοχικοί πόντοι του Βαγγέλη Μαργαρίτη εκτόξευσαν τη διαφορά στους 19 πόντους (69-50), με τον Γιάννη Καστρίτη να διακόπτει τη ροή της αναμέτρησης καλώντας τάιμ άουτ προκειμένου να σταματήσει η... κατηφόρα. Επιστροφή δεν υπήρχε για τους φιλοξενούμενους όσο κι αν προσπάθησαν, το ντέρμπι είχε πάρει τον... δρόμο του, με τον Καμπερίδη να σκοράρει για τρεις και να εκτοξεύει τη διαφορά στους 21 πόντους στο 36' (81-60), δίνοντας  τη... χαριστική βολή στους «κίτρινους». Πράγματι η κόρνα της λήξης βρήκε τον ΠΑΟΚ να επικρατεί μέσα σε πανηγυρικό κλίμα με 88-66.

ΣΑΝ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΚΑΛΟ ΚΡΑΣΙ: Πλησιάζοντας στα 40 του χρόνια, ο Βαγγέλης Μαργαρίτης απέδειξε ότι ακόμα μπορεί να κάνει τη διαφορά στο κορυφαίο επίπεδο στην Ελλάδα και μάλιστα σ' ένα κλασικό ντέρμπι. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ πάτησε παρκέ για κάτι παραπάνω από 14 λεπτά και στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα πρόσθεσε 12 πόντους, ένα ριμπάουντ, δύο ασίστ και κέρδισε δύο φάουλ. Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τους Φράνκε, Ντάρκο-Κέλι, Χαντς και Πόλι. Από το «ναυάγιο» των ηττημένων διασώθηκε ο Γκούντγουιν με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η τεράστια διαφορά στο ντέρμπι έγινε από τους πόντους που πήρε η κάθε ομάδα από τους παίκτες του πάγκου. Ο Άρης Λυκογιάννης είδε τους αθλητές του οι οποίοι δεν χρησιμοποιήθηκαν στη βασική πεντάδα να σημειώνουν 50 πόντους, ενώ ο Γιάννης Καστρίτης πήρε όλους κι όλους 24! Παράλληλα χαώδης ήταν η διαφορά και στην αναλογία των ασίστ για λάθη, με τους γηπεδούχους να έχουν 23-13 και τους φιλοξενούμενους το απογοητευτικό 13-18.