23.4 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-Άρης 82-76: “Έπαιξε” με την φωτιά στο τέλος και την… γλίτωσε! (vids+pics)

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε μέχρι το +20 (54-34), άντεξε στην μεγάλη αντεπίθεση του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο, που έριξε τη διαφορά στους δύο και με νύχια και δόντια πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με 82-76. Δύο εκ' διαμέτρου αντίθετα ημίχρονα, με τον "δικέφαλο" να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι καθώς σούταρε με 88%(!) στα δίποντα, αλλά στο δεύτερο να έχει πρόβλημα να διασπάσει το φουλ πρες του Άρη. Μοιραία, οι φιλοξενούμενοι έμειναν από δυνάμεις στο τέλος, με το τρίποντο του Κένταλ Σμιθ να δίνει ανάσα, σφραγίζοντας τη νίκη για την ομάδα του Φώτη Τακιανού. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Τζάστιν Άλστον (17 πόντους, 7ριμπάουντ) και Κένταλ Σμιθ (18 πόντους), ενώ για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη οι Γκάλινατ και Σανόγκο (αποχώρησε τραυματίας) είχαν 19 και 17 αντίστοιχα.

Πολύ καλός ρυθμός στο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο. Οι επιθέσεις έκαναν τη διαφορά με την αμυντική προσήλωση να μπαίνει σε δεύτερη μοίρα. Αυτό ωφέλησε τον ΠΑΟΚ, με τον "δικέφαλο" να έχει σταθερά το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκάλεπτου. Μάλιστα προηγήθηκε με διαφορές των 5-8 πόντων, με το πρώτο δεκάλεπτο εν τέλει να λήγει με τους γηπεδούχους στο +8 και το σκορ στο 30-22.

Οι Άντριου Χάρισον και Μιχάλης Τσαϊρέλης ήταν η "αιχμή" του δόρατος στην επίθεση για τον ΠΑΟΚ, καθώς αμφότεροι είχαν από οχτώ πόντους. Παρόλο που ο Άρης παρουσίαζε επιθετικά καλό πρόσωπο δεν μπορούσε να επιβάλλει την γνωστή του κυριαρχία στο αμυντικό κομμάτι. Με ένα μικρό ατομικό σερί από τον Ρομπέρτο Γκάλινατ οι "κιτρινόμαυροι" ισοφάρισαν σε 30-30 στο (13') της αναμέτρησης.

Γρήγορα όμως οι παίχτες του Φώτη Τακιανού αντέδρασαν και επέστρεψαν στη πετυχημένη συνταγή του προηγούμενου δεκάλεπτου. Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης συνέχισε λοιπόν να κερδίζει μάχες στο χαμηλό ποστ και σε συνδυασμό με τις αργές επιστροφές των παιχτών του Άρη, έδωσε και πάλι πνοή στην επίθεση του "δικεφάλου". Με ένα επιμέρους σερί 12-0 ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 42-30. όμως οι γηπεδούχοι δεν στάθηκαν εκεί. Παρόλο το πολύ καλό τους πρόσωπο στην επίθεση βελτίωσαν και την άμυνά τους. Το δίδυμο Τσαίρέλη και Γκιλμορ έδωσε δύναμη και με τις αλλαγές στα σκριν δυσκόλευαν αρκετά την επιθετική λειτουργία του Άρη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να εκτινάξουν τη διαφορά και με το καλάθι του Χάρισον, με τη λήξη της περιόδου,να φτάσουν στο +20 στην ανάπαυλα με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 54-34.

Πιο χαμηλή η παραγωγικότητα στο τρίτο δεκάλεπτο σε σχέση με το προηγούμενο της αναμέτρησης. Ο Γιάννης Καστρίτης επέλεξε πίεση νωρίς πάνω στην μπάλα ώστε να προσπαθήσει να οδηγήσει τον ΠΑΟΚ σε προσπάθειες μακριά από το καλάθι. Αυτό φάνηκε να αποδίδει με τον Άρη να ρίχνει αρχικά τη διαφορά στο -11 στο (25') με το σκορ στο 56-45. Οι παίχτες του "δικεφάλου" συνέχισαν να αναλώνονται σε παιχνίδι απομόνωσης και έτσι ο Άρης συνέχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Μάλιστα με τρίποντο του Σανόγκο αυτή πήγε στο -7 (66-59) με την τρίτη περίοδο να λήγει 68-59.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι θα θύμιζε πραγματικό ντέρμπι. Η άμυνα του Άρη συνέχισε να δίνει λύσεις  ροκανίζοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Πλέον ο γρήγορος ρυθμός και ο ... οίστρος στην επίθεση είχαν δώσει τη θέση τους στις σκληρές μονομαχίες. Μόλις τρία λεπτά από την έναρξη της περιόδου, με τρίποντο του Γκάλινατ ο Άρης μείωσε στους δύο (68-66). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να μένουν κάπως από δυνάμεις με τον ΠΑΟΚ να το εκμεταλλεύεται και μέσω του μπόνους των βολών κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα. Τελικά τα πάντα κρίθηκαν ένα λεπτό πριν τη λήξη. Ο Κένταλ Σμιθ με τρίποντο "μαχαιριά" έστειλε τη διαφορά στους έξι (80-74) κρίνοντας ουσιαστικά την έκβαση της αναμέτρησης.

ΤΟ ΔΙΔΥΜΟ: Κένταλ Σμιθ και Τζάστιν Άλστον. Οι δύο νεοφερμένοι Αμερικανοί έχουν σχεδόν δύο εβδομάδες στην ομάδα του ΠΑΟΚ, όμως δίνουν άμεσες λύσεις. Μετά το παιχνίδι με την Χάποελ Τελ Αβίβ, έδωσαν απαραίτητες βοήθειες και σήμερα. Ο πρώτος με το κάθετο παιχνίδι και την ευχέρεια στο σκοράρισμα, ο δεύτερος με το πολυδιάστατο παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι μάχες κοντά στο καλάθι, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, έκριναν την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν 88% στα δίποντα με τον Άτη να έχει μόλις εφτά ριμπάουντ. Αυτό διαμόρφωσε και την τεράστια διαφορά στους πόντους στο "ζωγραφιστό". Οι γηπεδούχοι 44 πόντους με τον Άρη να μένει στους 26.