27.4 C
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-Απόλλων Πάτρας 85-70: Πήρε τη νίκη στο «ρελαντί» με «σούπερ» Άλστον (Pics+Vids)

Για την 17η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ έκανε «υγιεινό περίπατο» στην αναμέτρηση κόντρα στον φιλοξενούμενο Απόλλωνα Πάτρας, του οποίου και επιβλήθηκε με σκορ 85-70. Ο «δικέφαλος» έφτασε τις 8 νίκες ύστερα από 17 αγώνες, ενώ ο Απόλλωνας παραμένει στον «πάτο» της βαθμολογίας της Basket League με ρεκόρ 3-14.

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στην Θεσσαλονίκη τον «ουραγό» Απόλλωνα Πάτρας, σε ένα φθινοπωρινό σκηνικό όπου έδωσαν το παρόν λιγοστοί φίλοι του «δικεφάλου». Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με μόλις 9 παίκτες, γεγονός που δυσκόλεψε το έργο τους να εμφανιστούν ανταγωνιστικοί κόντρα στον ΠΑΟΚ. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με μόλις μία ομάδα να υπάρχει στο παρκέ, καθώς οι γηπεδούχοι «εξαφάνισαν» της ομάδα της Πάτρας και βρέθηκαν να προηγούνται με σκορ 25-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος εξελίχθηκε διαφορετικά από την πρώτη. Η ομάδα της Πάτρας μπήκε με μεγαλύτερη προσήλωσε σε επίθεση και άμυνα και με ένα 8-0 σερί στα μέσα του δεκαλέπτου έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 3 πόντους (35-32), πριν ο ΠΑΟΚ εξαπολύσει την δική του καινούργια επίθεση. Με ένα 8-0 οι γηπεδούχοι ανέκτησαν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 11 πόντων (43-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο παγιώθηκε η διψήφια διαφορά υπέρ του ΠΑΟΚ, με τους παίκτες του Φώτη Τακιανού να κάνουν περισσότερο διαχείριση του προβαδίσματος τους. Η εξάντληση στις τάξεις του Απόλλωνα λόγω και της λειψανδρίας  της ομάδας ήταν ολοένα και πιο έκδηλη και με την πάροδο του χρόνου η αντίσταση των φιλοξενούμενων υποχωρούσε. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 64-50 υπέρ του ΠΑΟΚ, μετατρέποντας τη τελευταία περίοδο σε περισσότερο τυπική υπόθεση, παρά την διάθεση των παικτών του Απόλλωνα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην «τελική ευθεία» της αναμέτρησης με διαφορετικούς στόχους. Από την μία ο ΠΑΟΚ να διατηρήσει ή ακόμα και να αυξήσει την διαφορά του από τον Απόλλωνα, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι πάλευαν να παραμείνουν ανταγωνιστικοί. Οι Θεσσαλονικείς τελικά πήραν το «ροζ φύλο» αγώνα, πριν μεσολαβήσουν κάποιες μικροεντάσεις που οδήγησαν στην αποβολή του προπονητή των φιλοξενούμενων, Γιάννη Χριστόπουλου.

Ο Απόλλωνας που ουσιαστικά αγωνίστηκε με 7 παίκτες, το πάλεψε, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος, επικρατώντας με σκορ 85-70 και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 8-9. Στο 3-14 υποχώρησε ο Απόλλων Πάτρας και συνεχίζει να «γεύεται την μοναχικότητα» της τελευταίας θέσης της βαθμολογίας για ακόμα μια αγωνιστική.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την ομάδα του ΠΑΟΚ ήταν ο Τζάστον Άλστον που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, 1 ασίστ και 8 ριμπάουντ