18.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-Απόλλων 81-76: Δεν τον κατάπιε η τρύπα στη ρακέτα του (pic, vids)

Σε μία σεζόν που ελάχιστα απέχει από το να χαρακτηριστεί αποτυχημένη, ο ΠΑΟΚ δεν είχε περιθώρια ήττας κόντρα στον Απόλλωνα. Προερχόταν από τέσσερις σερί ήττες και άρχισε να βλέπει το «τρένο» των πλέι οφ να απομακρύνεται. Το βλέπει λίγο πιο κοντά τώρα με τη σημερινή επικράτηση του επί της αχαϊκής ομάδας με 81-76.

Ο Δικέφαλος έφτασε στη νίκη έχοντας επιθετική πολυφωνία και κατορθώνοντας να ξεπεράσει τη φανερή αδυναμία της άμυνας του κοντά στο καλάθι, απόρροια της απουσίας ενός ικανού σέντερ. Με αυτή τη συνθήκη όμως θα πάει ως το τέλος της σεζόν. Ο Άρης Λυκογιάννης θα πρέπει να βγάζει «λαγούς» από το καπέλο για να καλύψει την τρύπα στη ρακέτα του, που πάντως σήμερα δεν τον κατάπιε.

Για τον Απόλλωνα το «πρέπει» ήταν πιο μικρή, αφού θέλει σε πρώτη φάση να τελειώσει και μαθηματικά την παραμονή. Η ομάδα της Πάτρας υποχρεώθηκε στην τρίτη διαδοχική, εκτός έδρας ήττα της ενώ παράλληλα επιβεβαιώθηκε η ισχυρή παράδοση που έχει ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Απόλλωνα ως γηπεδούχος, με 30 νίκες σε 32 ματς. Ήταν πάντως ανταγωνιστικός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ εύστοχες στα πρώτα λεπτά του αγώνα και έτσι το σκορ ήταν 11-12 στο 3’. Με 10 πόντους και 3/3 τρίποντα του Καμπερίδη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 19-15 στα μισά της πρώτης περιόδου όμως σε εκείνο το σημείο ο διεθνής γκαρντ των γηπεδούχων υπέστη διάστρεμμα στο αριστερό πόδι μέσα από μία διεκδίκηση για ριμπάουντ και αποχώρησε. Η διακοπή που υπήρξε φάνηκε να επηρεάζει τον ρυθμό των δύο ομάδων που έπαψαν να έχουν την ίδια αποτελεσματικότητα. Οι γηπεδούχοι πάντως άνοιξαν την απόσταση στους οχτώ (23-15 στο 8’) αλλά οι φιλοξενούμενοι τη μάζεψαν στον πόντο στο τέλος της περιόδου (23-22), χτυπώντας πια από κοντά το χωρίς σέντερ σχήμα του ΠΑΟΚ.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Απόλλωνα να διαβάζει τις αμυντικές αδυναμίες του ΠΑΟΚ και να περνάει κατά βάση την μπάλα κοντά στο καλάθι. Η απουσία σέντερ πίσω από τον Άντονι Λι έκανε τους γηπεδούχους ευάλωτους και ο Νέιτ Ρένφρο παρότι έδωσε δύο εντυπωσιακές φάσεις, δεν μπορούσε να κλείσει την τρύπα. Έτσι τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Απόλλων προηγήθηκε με 32-31.Ο ΠΑΟΚ απάντησε με ξέσπασμα που του έδωσε προβάδισμα επτά πόντων (45-38) στο τέλος του ημιχρόνου, με ένα τρίποντο του Τολιόπουλου στην εκπνοή.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου με επτά (49-42) και παρότι συνέχισαν να έχουν χτυπητές αδυναμίες μέσα στη ρακέτα, διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα (61-52 στο 29’) αφού ο Απόλλων δεν έβγαζε σκληράδα στην περιφέρεια του, στοιχείο που εκμεταλλεύτηκαν οι γκαρντ του ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι που είχαν ένα επιθετικό ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο, μάζεψαν επτά στην τρίτη περίοδο και επί της ουσίας αυτά τους κράτησαν πιο κοντά στο σκορ (64-56). Σε αυτό το διάστημα ο Απόλλων σημείωσε τους μισούς πόντους του (9 από τους 18) από τις δεύτερες επιθέσεις του.

Αν και ο ΠΑΟΚ πήρε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στις αρχές της τέταρτης περιόδου (66-56), ο Απόλλων με ένα προσωπικό σερί του Τσαλμπούρη έγινε και πάλι απειλητικός (68-63). Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος οι δύο αντίπαλοι ήταν σχεδόν στην ίδια αφετηρία (74-72). Η είσοδος του ξεχασμένου στον πάγκο Λι έδωσε κάποιες λύσεις στον ΠΑΟΚ και κυρίως τον όγκο που του έλειπε με τον Αμερικανό να κάνει το 79-74 στο 38’ και λίγο μετά να αλλοιώνει ένα λέι απ για να κρατήσει το ίδιο σκορ στο 39’. Ο Απόλλων δεν βρήκε το «μεγάλο» σουτ που χρειαζόταν και έτσι ο Δικέφαλος κράτησε τη δύσκολη νίκη.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Αν κοιτάξει κανείς τη στατιστική του σίγουρα δεν θα θαμπωθεί. Έπαιξε «σκάρτα» 17 λεπτά και είχε τέσσερις πόντους και τρία ριμπάουντ. Ο Άντονι Λι όμως, που στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα έβλεπε από τον πάγκο τον Μπόγρη να μαζεύει το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο, μπήκε στα τελευταία λεπτά και γέμισε τη ρακέτα του ΠΑΟΚ. Σημείωσε ένα κρίσιμο καλάθι, έκανε μία καθοριστική τάπα και έπαιξε τον ρόλο του στη νίκη του ΠΑΟΚ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο εύστοχος από το τρίποντο (44% έναντι 30%) και έκανε λιγότερα λάθη (7 έναντι 11).

Photo Credits: Eurokinissi