18.2 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 85-94: Εμφατικό διπλό της Ένωσης στην Πυλαία και προβάδισμα για την έκτη θέση (pics+vids)

Η ΑΕΚ πέρασε σαν... σίφουνας από την Πυλαία, νικώντας τον ΠΑΟΚ με 94-85 στο ντέρμπι των «δικεφάλων» για την 19η αγωνιστική.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Ηλία Ζούρου «έπιασε» στη βαθμολογία το σύνολο του Στάθη Νερατζάκη και πλέον έχει τον πρώτο λόγο για την έκτη θέση, μια και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της απέναντι στους Θεσσαλονικείς και υπερτερεί στην ισοβαθμία και με τρεις «στροφές» να απομένουν.

Το παιχνίδι είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι αλλά μόνο για ένα ημίχρονο, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 23-22 υπέρ των γηπεδούχων και το ημίχρονο με 45-44 υπέρ των «ασπρόμαυρων».

Από την τρίτη περίοδο κι έπειτα όμως οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο 30' με διαφορά 61-67. Πάνω σε αυτό «έχτισαν» και στην τελευταία περίοδο και δίχως να αγχωθούν έφτασαν στην εύκολη επικράτηση με 94-85.

ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ... ΣΩΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ: Σε τέσσερις παίκτες στηρίχτηκε η ΑΕΚ με τον Κουζμίνσκας να ηγείται στο σκοράρισμα με 18 πόντους, ενώ από 15 πρόσθεσαν ΜακΡέι και Χόλινς, με τον τελευταίο μάλιστα να τους σημειώνει όλους στο τέταρτο δεκάλεπτο και να είναι καθοριστικός. Σπουδαίος και ο Καράμπελας με 10 πόντους και ισάριθμες ασίστ. Για τους ηττημένους ο Τάουνς πέτυχε 17 πόντους αλλά δεν ήταν αρκετοί.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες από μακρινή απόσταση όμως παρά το κακό τους ποσοστό το σκορ πήγε ψηλά χάρη στην ευστοχία τους από κοντά. Η ΑΕΚ πάντως πήρε 59 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο και παράλληλα μοίρασε 23 ασίστ για μόλις 11 λάθη, στοιχεία που τη βοήθησαν να επικρατήσει.