16.3 C
Σάββατο, 19 Οκτωβρίου, 2024

Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 73-62: Δε γινόταν να χαλάσει η… γιορτή (pics+vids)

Σε ένα παιχνίδι με ιδιαίτερη σημασία, καθώς πριν την έναρξή του υπήρξε η διαδικασία απόσυρσης της φανέλας του Μάκη Δενδρινού, ο Πανιώνιος ήξερε ότι δε γινόταν να χαλάσει αυτή η... γιορτή και το επιβεβαίωσε στο παρκέ. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης, με πολύ καλές τις 2η και 4η περίοδο (19-11 και 19-12 αντίστοιχα), κατάφερε να επικρατήσει του ΠΑΟΚ με 73-62, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Greek Basketball League, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 2-1. Στο 1-2 υποχώρησε ο «Δικέφαλος του Βορρά».

Πιο καλό το ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ, καθώς από νωρίς οι θεσσαλονικείς, έχοντας ως βάσει το σερί 0-7 του 4:30', «έχτισαν» μια διαφορά άνω των 5 πόντων, την οποία όσο κι αν προσπαθούσαν οι γηπεδούχοι να ρίξουν, πάντα υπήρχαν απαντήσεις. Ο «Ιστορικός», με τον ρυθμό που έπαιρνε απ' τον κόσμο του, κατάφερε να βρει καλάθι ισοφάρισης με τον Ρίον Μπράουν (13-13), ωστόσο και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +5 (15-20).

Η 2η περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στον Πανιώνιο (19-11). Ο Ρίον Μπράουν συνέχισε να δίνει λύσεις για τον «Ιστορικό», ενώ στην εξίσωση μπήκαν και οι… παλιοί της ομάδας, Μιλεντίγιεβιτς-Κακλαμανάκης, παίρνοντας το πρώτο +3 με 27-24. Άμεση ήταν, όμως, η απάντηση του «Δικεφάλου του Βορρά», μιας και ο Άπσον επιβεβαίωνε συνεχώς την καλή μέρα στην οποία βρισκόταν, προσπερνώντας με 30-31. Αυτό ήταν και το τελευταίο προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο 1ο ημίχρονο, αφού οι δύο βολές του Μπράουν και το καλάθι του Σαλούστρου «έγραψαν» το 34-31 στην ανάπαυλα.

Οι «κυανέρυθροι» επέστρεψαν σε εξαιρετική κατάσταση απ’ τα αποδυτήρια, καθώς μπήκαν με μεγαλύτερη ενέργεια και, σκοράροντας ό,τι σούταραν εντός πεδιάς (3/3 δίποντα) στο πρώτο δίλεπτο του 2ου ημιχρόνου, προηγήθηκαν με 41-34, πριν ισοφαρίσει ο Κρούζερ λίγο αργότερα με τρίποντο (43-43). Παρά την ισοπαλία, ο Πανιώνιος δεν έχασε το μυαλό του και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενος με 54-50, ενώ είχε φτάσει μέχρι και στο +6 πριν από λίγο.

Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το παιχνίδι και να μην αγχωθούν στο φινάλε. Έτσι, το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή την διαφορά, ενώ προηγήθηκε με +11 στα 4:33’ πριν το φινάλε (67-56). Αρνούμενος να παραδοθεί, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ, έφτιαξε την άμυνά του και σκόραρε μπροστά για να μειώσει σε 67-61, μπαίνοντας σιγά-σιγά στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης. Το καλάθι του Σαλούστρου αμέσως μετά το time-out του Άρη Λυκογιάννη έδωσε και πάλι «αέρα» 8 πόντων στους γηπεδούχους, απόσταση που αυξήθηκε μέχρι και το φινάλε, με τον «Ιστορικό» να κερδίζει με 73-62.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Πανιώνιος είχε 8 παραπάνω κατοχές απ' τον ΠΑΟΚ και «χτύπησε» με μεγαλύτερη επιτυχία μέσα στη ρακέτα, μετρώντας 23/36 δίποντα (63%), τη στιγμή που ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε 13/33 (39%).