24 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Πανιώνιος – Κολοσσός 67-65: Με τεράστια ανατροπή, “όπλο” την άμυνα και καθοριστικό Νόκο (pics+vids)

Ο Πανιώνιος υποδέχτηκε τον Κολοσσό Ρόδου στο Δ.Α.Κ Γλυφάδας για την πρεμιέρα της Basket League και παρότι βρέθηκε μέχρι και με 15 πόντους πίσω κατάφερε να αντιδράσει και με «όπλο» την άμυνα αλλά και τις καθοριστικές βολές του Λάντρι Νόκο έφτασε μια μεγάλη νίκη-ανατροπή με 67-65.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση βάζοντας πολύ δύσκολα στον Πανιώνιο ειδικά στο επιθετικό κομμάτι. Με πρωταγωνιστές τους Άντριου Γκάουντλοκ και Παούλιους Ντανουσεβίτσιους είχε ένα προβάδισμα 12 πόντων στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου (25-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι ρόλοι αντιστράφηκαν, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά στους 4 με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Νέας Σμύρνης με ένα 12-0 σερί πήρε την πρωτοπορία στο σκορ. Τελικά, ο Λάντρι Νόκο με τις καθοριστικές βολές του διαμόρφωσε το τελικό 67-65 και έδωσε μια μεγάλη νίκη στον Πανιώνιο.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Κένταλ Σμιθ με 12 πόντους και 2 ασίστ, ενώ 10 πρόσθεσε ο Ράιαν Γούλντριτζ.