17 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Πανιώνιος-ΑΕΚ 88-93: Στα όρια της αλλά πέρασε (pic, vids)

Το πρώτο βήμα της ΑΕΚ προς τον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Final 8 έγινε. Μετά κόπων και βασάνων, αλλά έγινε. Η «Ένωση» αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα επί 40 λεπτά από τον πολύ ανταγωνιστικό Πανιώνιο που τελικά τον νίκησε με 93-88 στην παράταση, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της διοργάνωσης στα «Δύο Αοράκια» και… περιμένει. Ο Πανιώνιος δεν πήγε στο Ηράκλειο απλά με τη λάμψη του παρελθόντος, τη δίψα του παρόντος και την εμπειρία μερικών παικτών του. Διεκδίκησε τη νίκη και ουσιαστικά κατάφερε να γεφυρώσει την απόσταση των δύο κατηγοριών.

Η ΑΕΚ μετά το σοκ της εντός έδρας ήττας από το Λαύριο για το Πρωτάθλημα, έπρεπε να βγάλει μία αντίδραση και να δείξει πνευματική ετοιμότητα για το μεγάλο ραντεβού του Ηρακλείου. Με εξαίρεση το αποτέλεσμα, δεν το κατάφερε αλλά κρατάει την πρόκριση. Σε μερικές ώρες, μέσα από το ζευγάρι του Περιστερίου με τον ΠΑΟΚ, θα μάθει ποιο θα είναι το δεύτερο εμπόδιο που θα πρέπει να ξεπεράσει προκειμένου να βρεθεί για 13η φορά στην ιστορία της στον τελικό της διοργάνωσης. Μένει να ξεκαθαρίσει η σοβαρότητα των προβλημάτων του Ακίλ Μίτσελ και του Αϊζάια Μάιλς.

Για τον Πανιώνιο η αποστολή που είχε στο Ηράκλειο έμοιαζε εξ ορισμού πολύ δύσκολη. Δεν συμμετείχε όμως απλά στη γιορτή του ελληνικού μπάσκετ, αλλά έστειλε το μήνυμα ότι επιστρέφει στο προσκήνιο του και βέβαια δεν του μένει μόνο η επιτυχία της κατάκτησης του UNICEF TROPHY αλλά και η σπουδαία εικόνα που παρουσίασε σήμερα. Ίσως βέβαια και μία πικρία αφού είχε στα χέρια του μία μεγάλη ευκαιρία που πήγε χαμένη.

Το πρώτο πεντάλεπτο ήταν ισορροπημένο αλλά ο Πανιώνιος με πολύ καλά ποσοστά και εξαιρετικά παραγωγικό τον Δημήτρη Βεργίνη που σημείωσε 13 πόντους στην περίοδο, προηγήθηκε με 10 πόντους λίγο πριν το τέλος της περιόδου (28-18). Το 28-21 του 10ου λεπτού φανέρωνε την πολύ καλή εικόνα του Πανιωνίου και την προβληματική εικόνα της ΑΕΚ στην άμυνα.

Από εκεί προσπάθησε και κατάφερε να αλλάξει την εικόνα της. Κράτησε τον Πανιώνιο στους έξι πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο, για να προηγηθεί με 35-34 μέσα από το επιμέρους 14-6. Ήταν το πρώτο σημείο στο οποίο κλήθηκαν οι «κυανέρυθροι» να δείξουν τις αντοχές τους και το κατάφεραν, αφού στο τέλος του ημιχρόνου ήταν και πάλι μπροστά (46-44).

Λίγο πριν τα μισά της τρίτης περιόδου, προέκυψε ένα πρόβλημα για την ΑΕΚ αφού ο Ακίλ Μίτσελ τραυματίστηκε και αποχώρησε. Ωστόσο η «Ένωση» κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα πέντε πόντων (53-58). Ο Πανιώνιος, παρότι ο Βεργίνης δεν συνέχισε βέβαια στον ρυθμό που είχε στο πρώτο ημίχρονο, έβρισκε λύσεις τόσο από μακριά, όσο και από κοντά (με τον Σαχπατζίδη) ενώ με άμυνα ζώνης προσπαθούσε να κρατήσει την ΑΕΚ μακριά από το καλάθι της. Έτσι απάντησε με ένα σερί 18-7 και προηγήθηκε ξανά (71-65), πριν κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 71-67.

Ο τραυματισμός του Ακίλ Μίτσελ, σε συνδυασμό με κάποιες ενοχλήσεις που αισθάνθηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου ο Αϊζάια Μάιλς, οδήγησε τον Καντζούρη στην επιλογή ενός κοντού σχήματος με τον ΜακΓκριφ στο «5» και τον Πετρόπουλο στο «4». Ο Πανιώνιος ήταν πια φανερό ότι πίστευε στη μεγάλη νίκη αφού προηγήθηκε με 76-71 στο 33’ όμως η ΑΕΚ με τον ΜακΓκριφ να βγαίνει μπροστά (έβαλε 10 στην τέταρτη περίοδο), προσπέρασε ξανά (77-81 στο 35’). Δύο λεπτά πριν το τέλος το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού (80-81) και σε μία φαινομενικά χαμένη επίθεση, ένα τρίποντο του Στρέλνιεκς έκανε το 80-84 στα 1:33.

Ο Αντωνάκης με μία βολή έκανε το 81-84 στα 59’’, ο Πετρόπουλος αστόχησε σε τρίποντο και ο Μάντζαρης με γκολ φάουλ στα 25’’ ισοφάρισε στους 84 πόντους και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, αφού το floater του Φλιώνη στην εκπνοή, δεν βρήκε τον στόχο.

Με πέντε σερί πόντους του για ώρα χαμένου Κένι Ουίλιαμς, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 89-86 δύο λεπτά πριν το τέλος της παράταση. Ο Παπαδιονυσίου μείωσε στον πόντο (88-89) και ο Στρέλνιεκς με βολές στα 1:12 «έγραψε» το 88-91. Ακολούθησε μία δεύτερη, χαμένη κατοχή με λάθος για τον Πανιώνιο (βήματα του Μάντζαρη) αλλά και ένα άστοχο σουτ του Βεργίνη. Ο Στρέλνιεκς ήταν και πάλι ψύχραιμος από τη γραμμή του φάουλ, «κλειδώνοντας τη νίκη της ΑΕΚ.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Όταν έχασε τον Μίτσελ και τον Μάιλς, η ΑΕΚ έπαιξε ένα ακόμη χαρτί, τον ΜακΓκριφ στο «5». Ο Αμερικανός σημείωσε 10 πόντους στην τέταρτη περίοδο και τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 15 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι ασίστ και τα λάθη ήταν οι κατηγορίες στις οποίες η ΑΕΚ ήταν ξεκάθαρα ανώτερη. Τελείωσε το παιχνίδι με 25 τελικές πάσες έναντι 15 του Πανιωνίου ενώ έκανε εννιά λιγότερα λάθη (12 έναντι 21). Οι «κυανέρυθροι» σούταραν καλύτερα εντός πεδιάς (44,6% έναντι 41%) ενώ πήραν και έξι περισσότερα ριμπάουντ (38 έναντι 32).

Photo Credits: Eurokinissi