29.4 C
Πέμπτη, 27 Ιουνίου, 2024

Πανελλήνιο Παίδων: Στον τελικό ο Ολυμπιακός

Στον τελικό του Final-8 στο 51ο Πανελλήνιο Παίδων, που συνεχίζεται στην Ξάνθη προκρίθηκε ο Ολυμπιακός που με πολύ καλή απόδοση επικράτησε του Προμηθέα με 67-41.

Η ομάδα της Πάτρας ήταν αυτή που πήρε ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10-8 με τον Νόττα, 3΄03΄΄ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 22-10 υπέρ των Πειραιωτών που ήταν εντυπωσιακοί στα τελευταία λεπτά του.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα σερί 7-2 για τον Ολυμπιακό, που ανέβασε τη διαφορά στους 17(39-22). Στο τέλος της περιόδου, οι Πειραιώτες έφθασαν στο 51-31 με σουτ του Παραλίκα (1΄08΄΄, πριν τη λήξη της).

Το σκορ μεγάλωσε ακόμη περισσότερο μέχρι να έρθει το τελικό αποτέλεσμα που σήμανε την πρόκριση των «ερυθρολεύκων» στον αυριανό μεγάλο τελικό (16:00).

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χ., Τοπαλίδης, Κούρογλου

Δεκάλεπτα: 22-10, 32-20, 53-33, 67-41

Ολυμπιακός (Παντελάκης, Τζαγισβίλι): Νόττας 11(3), Μπέκας 4, Παγουλάτος 6(1), Νάστας, Δελής 4,  Παραλίκας 7, Γεωργαντάς, Βαρδής 13(3), Γκίκας 6, Μπουζούλας 3(1), Στάνκοβιτς 9(1), Στριμπάκος 4.

Προμηθέας Πάτρας (Ντάγιος, Κουντής): Γαλάνης 4, Κουτρούμπας 2, Τζάρας 3, Ευστρατιάδης 3(1), Γκούμας 6(2), Μανωλιτσάκης 24, Μπαρλογιάννης 3(1), Σκληρός 4, Θεοχάρης, Κατσιγιάννης 2, Δελέγκος, Κωσταρίδης.