25.9 C
Παρασκευή, 28 Ιουνίου, 2024

Πανελλήνιο Παίδων: Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός μετά τους εφήβους πήρε το χρυσό και στους παίδες

Μαγική χρονιά για τον Ολυμπιακό που μετά την 1η θέση στους εφήβους κατέκτησε και το χρυσό μετάλλιο και στο Πανελλήνιο Παίδων.

Αυτή ήταν η 4η κατάκτηση του πρωταθλήματος από τους «ερυθρόλευκους» με την τελευταία να είναι το 2001, ενώ το Περιστέρι δεν μπόρεσε να κάνει το back to back.

Χρυσός πρωταθλητής στο Final-8 του 51ου Πανελληνίου Παίδων που ολοκληρώθηκε σήμερα στην Ξάνθη, αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη επί του Περιστερίου στο μεγάλο τελικό με 66-61.

Μετά το αρχικό προβάδισμα με 2-0 για το Περιστέρι, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 5-2 και διεύρυνε την πρωτοπορία μέχρι στο διψήφιο 18-8 με καλάθι του Νόττα, 3΄29΄΄ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου.  Το Περιστέρι δε μπόρεσε να αντιδράσει και τα πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 26-14 ύστερα από τρίποντο του  Μπέκα.

Με τρεις εύστοχες βολές ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Πειραιά, ανεβάζοντας κι άλλο τη διαφορά. Οι παίκτες των Δυτικών προαστίων της Αθήνας πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι για το δεκάλεπτο σχεδόν τρία λεπτά μετά την έναρξή του, με σουτ του Φυλακτάκη. Η πίεση του Περιστερίου απέδωσε καρπούς στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου με το σκορ να… πέφτει στο μονοψήφιο 35-28 με βολή του Καπιρέλη, 2΄49΄΄ πριν την ανάπαυλα. Το Περιστέρι έκανε το 39-34 σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου ο Τζερεμές με τρίποντο πήγε το παιχνίδι στο 40-37, όμως η συνέχεια άνηκε στους «ερυθρόλευκους» που έφθασαν πάλι σε διψήφια διαφορά (50-40) με σουτ του Στάνκοβιτς, 3΄47΄΄ πριν το τέλος της περιόδου.

Το προβάδισμα του Ολυμπιακού διατηρήθηκε κοντά στους δέκα πόντους μέχρι τα 36ο λεπτό όταν ο Τζερεμές έκανε το 59-54. Ο Φυλακτάκης με τρίποντο έκανε το 64-61 ενώ απέμειναν 11 δεύτερα. Ο Βαρδής με δύο βολές έγραψε το τελικό 66-61 μέσα σε πανηγύρια από τους φίλους της ομάδας του Πειραιά.

Διαιτητές: Λιαρομάτης, Ραπτογιάννης, Κούρογλου

Δεκάλεπτα: 26-14, 39-34, 54-47,  66-61

Ολυμπιακός (Παντελάκης, Τζαγισβίλι): Νόττας 2, Μπέκας 13(2), Παγουλάτος 8(2), Δελής 2,  Παραλίκας 4(1), Βαρδής 22(5), Γκίκας 4, Μπουζουλας 5, Στάνκοβιτς 6, Κυλιντηρέας.

Περιστέρι (Δελή, Παπαμάρκος): Σπέντζος, Μπουρβάνης, Παπαδάτος, Χαϊδεμένος 22(1), Παπαδογιάννης 9(3), Τζερεμές 9(1), Κοντογιάννης 4, Φυλακτάκης 13(1), Τραχίλης, Καπιρέλης 4.