26.5 C
Πέμπτη, 27 Ιουνίου, 2024

Πανελλήνιο Παίδων: Επικράτησε και της ΔΕΚΑ ο αήττητος Ολυμπιακός

Αήττητος συνεχίζει στο Final-8 του 51ου Πανελληνίου Παίδων που διοργανώνεται στην Ξάνθη ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε στο ντέρμπι της αγωνιστικής για τον πρώτο όμιλο με 66-50 της ΔΕΚΑ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-0, αλλά η ΔΕΚΑ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Χαρτώνα ισοφάρισε. Ένα σερί 6-0 της ομάδας του Πειραιά της έδωσε προβάδισμα έξι πόντων, που διατήρησε με αυξομειώσεις μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά 6΄34΄΄ πριν την ανάπαυλα (31-19) ύστερα από τρίποντο του Παγουλάτου. Το σκορ έφθασε μέχρι και στο +16 (35-19) καθώς η ομάδα του Ευόσμου έδειχνε ότι δεν μπορούσε να αντιδράσει.Στην τρίτη περίοδο η ΔΕΚΑ έκανε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να μειώσει στους εννέα (45-36) με βολή του Κεχαγιά, 2΄34΄΄ πριν τη λήξη της. Αμεση ήταν η απάντηση των Πειραιωτών με 9-0 που ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε απόσταση ασφαλείας γι αυτούς.Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκορ διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα και η νίκη ήρθε δίκαια για τον Ολυμπιακό που προκρίνεται στα ημιτελικά της διοργάνωσης, ενώ η ΔΕΚΑ θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χ., Λιαρομάτης, Καννής

Δεκάλεπτα: 19-15, 41-24, 54-36, 66-50

Ολυμπιακός (Παντελάκης, Τζαγισβίλι): Νόττας 2, Μπέκας 14(1), Παγουλάτος 9(1), Νάστας, Δελής 1, Παραλίκας 6, Βαρδής 9(1), Γκίκας 11, Μπουζουλας 4, Στάνκοβιτς 9, Στριμπάκος 1, Κυλιντηρέας.

ΔΕΚΑ (Χατζηβρέτας, Σερέτης): Κεχαγιάς 10(1), Σδραυκάκης, Μπατζώνης 6(2), Σακκοράφας, Σωτηριάδης 2, Ιωαννίδης, Λούπος, Χαρτώνας 19(1), Κωστούλας 7, Γαλάτος 2, Βενιέρης 2, Χατζησυμεών 2.