28.3 C
Τρίτη, 25 Ιουνίου, 2024

Πανελλήνιο Νεανίδων: Σήκωσε το πρώτο στην ιστορία του ο Παναθλητικός

Ο Παναθλητικός αποτελεί έναν από τους συλλόγους που καλλιεργεί το γυναικείο μπάσκετ, και έτσι με πρωταγωνίστρια την Χωλοπούλου κέρδισε στον τελικό του 38ου Πανελλήνιο Νεανίδων τις Εσπερίδες  Καλλιθέας με 67-59 και κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία του.

Μετά το αρχικό αναγνωριστικό τετράλεπτο, ο Παναθλητικός άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Η Τσινασλανίδου με γκολ-φάουλ έκανε το 7-2, ενώ η Σύρπα σημείωσε το 11-4, 4΄20΄΄ πριν την ανάπαυλα. Η ομάδα της Καλλιθέας πλησίασε σε 11-8 με καλάθι της Σεγκούρα, όμως πάλι η Σύρπα λίγο αργότερα έδωσε προβάδισμα με 16-9 στις Θεσσαλονικιές.

Οι Εσπερίδες μείωσαν στον πόντο (16-15 με την Αρσενιάδου στο 12ο λεπτό), όμως η ομάδα των Συκεών διατήρησε την πρωτοπορία αυξάνοντάς την σε 28-20 με μια εύστοχη βολή από την Χωλοπούλου στο έκτο λεπτό της δεύτερης περιόδου.  Λίγο πριν την ανάπαυλα οι Εσπερίδες ισοφάρισαν σε 30-30 και όλοι ανέμεναν μια ιδιαίτερα συναρπαστική συνέχεια.

Οι δυο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου με το επιμέρους σκορ να είναι στο 3-3. Οι Εσπερίδες ύστερα από 9-0 σερί πέρασαν με 42-33, στο 28ο λεπτό. Το δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα της Καλλιθέας να προηγείται 45-38.

Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Παναθλητικός μείωσε σε 48-47 με βολή της Χωλοπούλου και το παιχνίδι άρχισε από την αρχή. Ο προπονητής των Εσπερίδων  αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, επτά λεπτά πριν το φινάλε, ενώ η Παντώτη με τρίποντο έδωσε προβάδισμα μετά από ώρα στην ομάδα της με 52-50.

Η εντυπωσιακή Σεγκούρα πέτυχε τον 20ο προσωπικό της πόντο, ενώ Χωλοπούλου, Κοφινά με δίποντο και βολές έκαναν το 58-52 για τον Παναθλητικό. Ένα απίστευτο τρίποντο με τη λήξη της επίθεσης για τη Χωλοπούλου έφερε τη διαφορά στους επτά πόντους δύο λεπτά πριν το τέλος. Οι Εσπερίδες δε μπόρεσαν να αντιδράσουν και η ομάδα των Συκεών, πανηγύρισε μαζί με τον κόσμο της που γέμισε το γήπεδο την κατάκτηση του τίτλου.

Εσπερίδες-Παναθλητικός 59-67
Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Παπαγερίδης-Τσικριτσάκη
Δεκάλεπτα: 11-16, 30-30, 45-38,  59-67
Εσπερίδες (Τσεμπέρης-Δήμου): Γεωργίνη 2, Αρσενιάδου 13, Βίγκα 5(1), Σεγκούρα 27(1), Λιανούδη 7, Φιλντίση 3, Διαγούπη 2.
Παναθλητικός (Γυμνόπουλος): Καμπερίδου 6, Κοφινά 10(2), Τσινασσλανίδου 7,  Παντώτη 9(3), Αδαμίδου, Σαββίδου, Χωλοπούλου 25(2), Σύρπα 10.