31.1 C
Σάββατο, 22 Ιουνίου, 2024

Πανελλήνιο Νεανίδων: Πήρε ντέρμπι και πρωτιά ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου

Ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου επικράτησε μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι με 47-45 του Παναθλητικού και κατέκτησε την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο του Final-8 στο 38o Πανελλήνιο Νεανίδων, που διεξάγεται στο ΔΑΚ Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη.

Η φοβερή αστοχία ήταν το κυρίαρχο χαρακτηριστικό των δύο ομάδων στα πρώτα λεπτά του αγώνα, καθώς 2-1 ήταν το σκορ, 4΄45΄΄ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η Στολίγκα με μία βολή έκανε ντάμπλ σκορ (10-5) για τον Κρόνο στο 8ο λεπτό.

Η ομάδα του Αγίου Δημητρίου διατήρησε την πρωτοπορία, παρότι το σκηνικό των αποτυχημένων προσπαθειών και για τις δύο ομάδες επαναλήφθηκε και στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου. Η Σταθοπούλου έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στην ομάδα της (20-9), 4΄34΄΄ πριν την ανάπαυλα. Ο Παναθλητικός σκόραρε στη δεύτερη περίοδο μόνο με βολές από την Χωλοπούλου και με το τρίποντο της ίδιας παίκτριας στο 17ο λεπτό.

Η αρχή του τρίτου δεκαλέπτου άνηκε στην ομάδα των Συκεών, που με επιμέρους σκορ 12-2 μείωσε σε 28-26 μετά από πέντε λεπτά.  Ο Κρόνος δε μπορούσε να αντιδράσει και η Παντώτη με δύο βολές ισοφάρισε 2΄52΄΄ πριν το τέλος της περιόδου. Η Χωλοπούλου και η Παντώτη ευστόχησαν σε μία βολή και η Σύρπα σε δίποντο, δίνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα τους (34-30).

Η ομάδα από την ΕΣΚΑΝΑ ισοφάρισε στο τέλος της περιόδου και το παιχνίδι πήρε… φωτιά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κρόνος πέρασε με 41-36 και με 43-38 λίγο αργότερα. Το «νεκρό», επιθετικά, διάστημα και για τις δύο ομάδες κράτησε μέχρι 2΄35΄΄ πριν τη λήξη όταν η Σύρπα μείωσε στους τρεις. Η Χωλοπούλου με τρίποντο μείωσε στο… καλάθι (47-45) 56’’ πριν το φινάλε. Στη συνέχεια είχαμε την αποβολή του προπονητή του Παναθλητικού και το τελικό σκορ να μην αλλάζει με τον Κρόνο να πανηγυρίζει την πρωτιά στον όμιλο.

Διαιτητές: Τοπαλίδης-Τσικριτσάκη-Αναστασιάδης Π.

Δεκάλεπτα: 12-7, 26-14, 34-34, 47-45

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Ανδρεοπούλου): Στολίγκα 15(1), Ανδρέου 2, Φουστέρη 2, Τουμπανιάρη 2, Παπακώστα, Ζαφείρη 6, Θεοδωροπούλου 7(1), Σταθοπούλου 13.

Παναθλητικός (Γυμνόπουλος): Σακκοράφα 4, Καμπερίδου 2, Κοφινά 1, Παντώτη 4, Αδαμίδου, Σαββίδου 2, Χωλοπούλου 18(2), Σύρπα 14.