28.5 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Πανελλήνιο Νεανίδων: Με περίπατο στο 2/2 ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου

Δεύτερη νίκη για τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου στη δεύτερη μέρα του Final-8 στο 38o Πανελλήνιο Νεανίδων, που διεξάγεται στο ΔΑΚ Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη, καθώς επικράτησε με 58-37 του Ολυμπιακού Βόλου και μαζί με τον Παναθλητικό εξασφάλισαν την πρόκριση στην τετράδα.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η ομάδα του Αγίου Δημητρίου, άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Με σερί 10-0 μετέτρεψε το υπέρ της 6-5 σε 16-5, με τρίποντο της Φουστέρη 1΄42΄΄ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Κρόνου, συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς διεύρυνε την υπέρ του διαφορά φθάνοντας πολύ γρήγορα στο 29-9 (με δίποντο της Ανδρέου, 3΄34΄΄ πριν την ανάπαυλα).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με την ομάδα από τον Άγιο Δημήτριο να παραμένει κοντά στους 20 πόντους, παρά την πρόσκαιρη μείωση του σκορ από τις Βολιώτισσες σε 33-19.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφθασε ακόμη και στους 26 πόντους (55-29) με τρίποντο της Προδομίδη στο 35ο λεπτό για να έρθει το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Κανελλίδης-Καραβάς-Τσαπόγα

Δεκάλεπτα: 18-7, 31-12, 44-25, 58-37

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Ανδρεοπούλου-Μαυροειδή-Τσαμπούρη): Στολίγκα 17, Τσιρογιώργη 3(1), Ανδρέου 4, Μανωλοπούλου 5, Προδρομίδη 5(1), Φουστέρη 3(1), Τουμπανιάρη, Παπακώστα 2, Ζαφείρη 5(1), Θεοδωροπούλου 8, Σταθοπούλου 5, Λίτσα 1.

Ολυμπιακός Βόλου (Παπαθανασίου-Δερβός): Μητραλή 4, Ράπτη 12(2), Μπασδέκη 2, Πολύζου, Τσομπανοπούλου 3, Σιουμουρέκη 11(2), Καραστάθη, Νταϊάκη 5(1), Σδρόλια.