25.8 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Πανελλήνιο Νεανίδων: Με άνεση στο 2/2 ο Παναθλητικός

Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για το Final-8 στο 38ο Πανελλήνιο Νεανίδων, που διεξάγεται στο ΔΑΚ Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη πέτυχε ο Παναθλητικός που επιβλήθηκε με 54-35 του Ηρακλή Κοζάνης.

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες στα πρώτα λεπτά. Είναι χαρακτηριστικό το επιμέρους σκορ στα μέσα της πρώτης περιόδου ήταν 4-3 για την ομάδα της Κοζάνης. Ο Παναθλητικός άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ και στο μέσο του δεύτερου δεκαλέπτου κατάφερε να ξεπεράσει τους δέκα πόντους (21-11 με την Ομο, 5΄55΄΄ πριν την ανάπαυλα). Το προβάδισμα του συλλόγου των Συκεών διευρύνθηκε σημαντικά με την περίοδο να «κλείνει» στο 32-15.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθλητικός με σερί 4-1 στα πρώτα λεπτά του έφθασε στο +20 (36-16), με τη διαφορά να διατηρείται σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού.

Παναθλητικός-Ηρακλής Κοζάνης 54-35
Διαιτητές: Τσικριτσάκη-Αναστασιάδης-Νικολαϊδης
Δεκάλεπτα: 15-8, 32-15, 44-27, 54-35
Παναθλητικός (Γυμνόπουλος-Παπαδόπουλος): Σακκοράφα 4, Καμπερίδου 11, Κοφινά 4(1), Τσινασλανίδου 3, Ομο 4, Παντώτη 2, Αδαμίδου 13, Σαββίδου 1, Καπετανικόλα, Δίτσα, Χωλοπούλου 5(1), Σύρπα 7.
Ηρακλής Κοζάνης (Τοπάλης): Σπυριάδου, Σακίτα 1, Ζηντσιόβα, Σαρρή 9(1), Γεωργάκα, Γκούμα 4(1), Παπαζήση 10, Κωστογλίδου 2, Καραπάτσιου 2, Σούλο, Κοντογιάνννη, Τοπάλη 7.