32.6 C
Δευτέρα, 3 Ιουνίου, 2024

Πανελλήνιο Νεανίδων: Δύσκολα ο Παναθηναϊκός τον Ανδρογέα και πρώτη θέση

Την πρώτη θέση στο δεύτερο όμιλο του Final-8 στο 38o Πανελλήνιο Νεανίδων, που διεξάγεται στο ΔΑΚ Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη, κατέκτησε αήττητος ο Παναθηναϊκός μετά την επικράτηση με 58-56 επί του Ανδρογέα στο σημερινό ντέρμπι.

Το αρχικό 5-0 με το οποίο προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός μετά από ένα λεπτό αγώνα, μετατράπηκε σε προβάδισμα με 8-7 του Ανδρογέα, 5΄39΄΄ πριν το τέλος της περιόδου. Οι Κρητικές, μετά από κάποια λεπτά, άρχισαν να παίρνουν μια μικρή διαφορά η οποία έφθασε στο 25-17, με βολή της Γιαπιτζόγλου στο 12ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε με σερί 5-0 να φέρει το ματς στους τρεις πόντους, όμως 6:20 πριν την ανάπαυλα ήρθε η αποβολή με δεύτερη τεχνική ποινή του προπονητή του, Μιχάλη Μαντζιώρη. Ο Ανδρογέας διατήρησε το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα με σκορ που του έδινε την πρόκριση στην τετράδα (28-24).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός πέρασε ξανά μπροστά μετά από αρκετή ώρα (33-31 με την Λαγωνικάκη στο 23ο λεπτό). Αμεση ήταν η απάντηση για τον Ανδρογέα με 7-0 που ξαναβρέθηκε μπροστά στο σκορ.

Η ομάδα της Κρήτης διατήρησε την πρωτοπορία μέχρι 8΄26΄΄ πριν το τέλος του αγώνα όταν η Υφαντοπούλου με τρίποντο έκανε το 46-45 για τις «πράσινες». Ο Παναθηναϊκός διεύρυνε σημαντικά το προβάδισμά της (53-45), 4΄10΄΄ πριν τη λήξη με σουτ της Παπαδοπούλου. Ο Ανδρογέας δεν είχε πει τη τελευταία του λήξη και μείωσε σε 55-54, όμως η ομάδα της ΕΣΚΑ κατάφερε τελικά να επικρατήσει και να πάρει την πρώτη θέση στον όμιλό της.

Διαιτητές: Αναστασιάδης Γ.-Μιχέλη-Σμπρίνης

Δεκάλεπτα: 16-15, 28-24, 43-40, 56-58

Ανδρογέας (Βισκαδουράκης): Παπαγιαννάκη 11(3), Θεοδοσουλάκη 2, Καζάκη 6(2), Γαλανάκη 5(1), Γιαπιτζόγλου 10, Τζανέτη 12(4), Χαλεπάκη, Μηλιαρά 10, Τσαγκαράκη, Μακράκη.

Παναθηναϊκός (Μαντζιώρης): Σαμίτα 2, Λαγωνικάκη 8, Παπαδοπούλου 4, Μαντζιώρη 5(1), Μπάτσιου 20(3), Γρηγοράκη 2, Κουκουζέλη, Υφαντοπούλου 8(2), Πατσιατζή 9.