29.4 C
Πέμπτη, 27 Ιουνίου, 2024

Πανελλήνιο Κορασίδων: Στον τελικό με εκπληκτική Σεγκούρα οι Εσπερίδες Καλλιθέας

Οι Εσπερίδες είναι η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στον τελικό του 35ου Πανελληνίου πρωταθλήματος κορασίδων μετά την νίκη τους με 69-55 επί του Κρόνου Αγίου Δημητρίου.

Ο αγώνας είχε συναρπαστική εξέλιξη με τις αθλήτριες των δύο ομάδων να τα δίνουν όλα στο παρκέ και τις Εσπερίδες στο 4ο δεκάλεπτο να ανεβάζουν στροφές και να παίρνουν τη νίκη. Η Μαρ Σεγκούρα ήταν εντυπωσιακή έχοντας 40 πόντους με 16 ριμπάουντ, ενώ η Σίλια Βίγκα πρόσθεσε άλλους 11 πόντους. Από τον Κρόνο αυτές που ξεχώρισαν ήταν οι Τουμπανιάρη, Ζαφείρη, Φουστέρη και Προδρομίδη.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Οι Εσπερίδες προηγήθηκαν με 6-3 (3’30’’) με τον Κρόνο να απαντά, να παίρνει τα ηνία με 9-6 (5’40’’) και να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 18-13.

Οι Εσπερίδες με την Σεγκούρα να αναλαμβάνει δράση μείωσαν και στη συνέχεια προηγήθηκαν με 28-23 (15’30’’) με το ημίχρονο να τελειώνει με 32-30.

Η ομάδα της Καλλιθέας διατήρησε το προβάδισμα στις αρχές του β΄ημιχρόνου χωρίς να μπορεί να διαφορά ασφαλείας παρά το γεγονός ότι η Σεγκούρα ήταν ασταμάτητη. Ένα τρίποντο της Βίγκα έδωσε αέρα 8 πόντων στις Εσπερίδες (44-38, 25’30’’) που έδειχναν να πατάνε καλύτερα στο παρκέ.

Οι παίκτριες της Παναγιώτας Τσαμπούρη αντέδρασαν έκαναν το 44-41 (28’30’’), αλλά οι Εσπερίδες έκλεισαν την γ’περίοδο στο +7 (48-41).

Με καλάθι από τη Βίγκα η ομάδα της Καλλιθέας ξέφυγε με 11 πόντους (52-41, 31’), αλλά ο Κρόνος Αγ.Δημ. επέστρεψε και πλησίασε στους τρεις πόντους με την Προδρομίδη (54-51, 33’30’’).

Με τη Βίγκα να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση οι Εσπερίδες έφεραν τη διαφορά στο +11 (64-53, 37’46’’) και αμέσως μετά η Σεγκούρα με τρίποντο έκανε το 68-53 (38’30’’) σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας της και την πρόκριση στον τελικό.