26.8 C
Παρασκευή, 28 Ιουνίου, 2024

Πανελλήνιο Κορασίδων: Στην 5η θέση ο Απόλλων Χαλκίδας

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα, ο Απόλλων Χαλκίδας άρχισε να επιβάλει το ρυθμό του και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 18-11.

Ο Απόλλων Χαλκίδας συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα (26-16, 12’), αλλά ο Ηρόδοτος άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και πλησίασε στον πόντο (29-28, 17’30’’) με καλάθι της Τσαντάκη.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στη συνέχεια… Στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα της Χαλκίδας με δύο τρίποντα από την Σαμαντά έφτασε στο +14 (45-31, 25’) και στο +22 (55-33, 29’).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους δυο προπονητές να κάνουν αλλαγές δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες με τον Απόλλωνα να φτάνει στη νίκη με 71-49.

Απόλλων Χαλκίδας – Ηρόδοτος 71-49
Διαιτητές: Αυγουστόγλου, Αποστολόπουλος, Θεοδοσόπουλος
Δεκάλεπτα: 18-11, 33-30, 55-33, 71-49
Απόλλων Χαλκίδας (Τσαούσης): Καπουρίτη, Μουρατίδη Λ., Σκούρα, Γκλιάτη, Σαμαντά 22(2), Ζούση, Παπαστεφανή 4, Κακαρά  20(3), Μαγκουτά 3,Μουρατίδη Ελ. 12(1), Παπαγεωργίου 10, Θεοδώρου.
Ηρόδοτος (Σαμαντούρα): Μαυράκη, Λιοπυράκη, Ατσαλάκη 2, Μελιδονιώτη 6, Κεχαγιά 2, Χατζημιχαήλ,, Μπινιχάκη 10, Γεωργιάδη, Τρούλη 4(1), Φωνιαδάκη 21(3), Τσαντάκη, Σέκερη.