23.9 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Πανελλήνιο Κορασίδων: Πέρασαν στον τελικό Παναθηναϊκός και Παναθλητικός

Δείτε τι συνέβη στους αγώνες της Παρασκευής (1/7) για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων.

Στον τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων ΟΠΑΠ προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός. Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Τέντας στην Καλαμάτα επικράτησε με 63-59 του Ανδρογέα. Αντίπαλος του Παναθηναϊκού θα είναι αύριο ο Παναθλητικός (13.30) στο κλειστό της Μεσσήνης, ενώ στον μικρό τελικό (11.30) που θα γίνει στο ίδιο γήπεδο ο Ανδρογέας θα αντιμετωπίσει τις Εσπερίδες.

Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 11-4 στο ξεκίνημα με τον Ανδρογέα να προσπαθεί με άμυνα ζώνης να περιορίσει επιθετικά τον αντίπαλό του.

Οι πράσινες έφτασαν την διαφορά στο +11 (17-6, 7’25’’), αλλά η ομάδα της Κρήτης με την Μηλιαρά μάζεψε την διαφορά μειώνοντας σε 18-13.

Με την Ζιάκα να δίνει λύσεις ο Παναθηναϊκός συντηρούσε μια διαφορά (27-15, 14’40’’) με τον Ανδρογέα να κλείνει την ψαλίδα με το τέλος του ημιχρόνου (35-28).

Ο Ανδρογέας αντέδρασε για τα καλά στο δεύτερο ημίχρονο και άρχισε σταδιακά να μειώνει το σκορ με την Γιαπιτζογλου να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι και ο αγώνας έγινε ντέρμπι με το τέλος να είναι δραματικό.

Η ομάδα της Κρήτης 1.37 από το τέλος ξεφυγε με πέντε πόντους χάρη σε ένα τρίποντο της Μηλιαρά. Δυο βολές της Φελούρη έκαναν το 59-56 για να έρθουν δύο κλεψίματα από την Ζιάκα που μετατράπηκαν σε ισάριθμα καλάθια κάνοντας το 60-53 στα 57 δευτερόλεπτα από το τέλος. Ακολούθησε μια βολή της Φραγκούλη και ένα καλάθι της Μπάτσιου που διαμόρφωσαν το τελικό 63-59.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Λιόνας
Δεκάλεπτα: 19-13, 35-28, 46-43, 63-59

Παναθηναϊκός (Τσεμπέρης): Ζιάκα 22, Μαντζιώρη, Φελούρη 16, Μπάτσιου 14(3), Καμπάκα, Κεφαλλα, Σπέντζου 2, Φραγκούλη 8(1), Υφαντοπούλου.
Ανδρογέας (Σηφομιχελάκης): Καζάκη 5(1), Γαλανάκη 8(2), Γιαπιτζόγλου 18(1), Ψαρρά, Τζανετή 2, Χαλεπάκη 4, Μηλιαρά 19(1), Τσαγκαράκη 3.

Δείτε την στατιστική του αγώνα ΕΔΩ
Δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ
Δείτε τον βίντεο του αγώνα ΕΔΩ

Σε έναν συγκλονιστικό στην εξέλιξή του ημιτελικό, ο Παναθλητικός Συκεών επικράτησε των Εσπερίδων Καλλιθέας με 71-61 και προκρίθηκε στον τελικό του 33ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στη Μεσσήνη.

Από το ξεκίνημα ο αγώνας ήταν αμφίρροπος μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων, με πάθος στον αγωνιστικό χώρο, αλλά και στις κερκίδες. Ο Παναθλητικός προηγήθηκε με 9-8 (4΄03΄΄), όμως οι Εσπερίδες με επί μέρους σκορ 11-2 πήραν προβάδισμα με 19-11 (6΄20΄΄). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης στη δεύτερη περίοδο με σφιχτή άμυνα και αντεπιθέσεις κατάφερε να κάνει ένα 10-2 και να περάσει μπροστά με 25-24 (13΄52΄΄), προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι και το ημίχρονο (35-37) παρά τα εύστοχα τρίποντα από τις Εσπερίδες.

Στην τρίτη περίοδο οι Εσπερίδες ανταπέδωσαν το 10-2 με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 45-39 (23΄48΄΄). Το παιχνίδι ξεκίνησε από το «μηδέν» στην τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 61-61 (37΄24΄΄). Ήταν ο Παναθλητικός όμως που κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και να επικρατήσει με το τελικό 71-61.

Δεκάλεπτα: 22-15, 35-37, 51-49, 61-71

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Ρίζος

Εσπερίδες (Μπούτας): Στολίγκα 22(3), Σύψη-Τσατσούλη, Αρσενιάδου 20, Βίγκα 8, Μανωλοπούλου, Τσούρντου 4, Σταθάτου, Αγραφιώτη 7(1).

Παναθλητικός (Λαζάρου): Κοφινά 23(5), Τσινασλανίδου 19, Κωνσταντινίδου, Πρασσά, Καμπερίδου 4, Αποστολίδου , Αθανάτου 6, Παντώτη 3, Σύρπα 16.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα εδώ

Δείτε φωτογραφίες του αγώνα εδώ

Παρακολουθήστε το βίντεο του αγώνα εδώ

Ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου θα αντιμετωπίσει αύριο τον Ολυμπιακό Βόλου για τις θέσεις 5-6, μετά τη σημερινή του νίκη με 67-31 επί της Ολυμπιάδας (η ομάδα της Αλεξανδρούπολης θα αντιμετωπίσει αύριο την Άμιλλα για τις θέσεις 7-8), σε αγώνα κατάταξης της Τελικής Φάσης του 33ουΠανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων ΟΠΑΠ που διεξάγεται στη Μεσσήνη.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Κρόνος είχε τον έλεγχο και επέβαλε τον ρυθμό του με αποτέλεσμα να επιτρέψει στην Ολυμπιάδα να σκοράρει μόλις 2 πόντους (2-23). Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Αλεξανδρούπολης έδειξε κάποια θετικά στοιχεία και απέκτησε επαφή με το καλάθι (11-29, 13΄30΄΄), ωστόσο ο Κρόνος σκόραρε με μεγάλη ευκολία ανεβάζοντας τη διαφορά στο ημίχρονο στο +26 (13-39).

Έπρεπε να περάσουν 4 λεπτά για να σκοράρει κάποια ομάδα στην τρίτη περίοδο, πράγμα το οποίο έπραξε ο Κρόνος (13-41, 24΄04΄΄), για να αυξήσει περαιτέρω τη διαφορά στη συνέχεια στο +33 (15-48, 26΄13΄΄), αλλά και στο +45 στην τέταρτη περίοδο (22-67, 35΄50΄΄).

Δεκάλεπτα: 2-23, 13-39, 21-55, 31-67

Διαιτητές: Μπακετέα, Πλέγας

Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης (Γιαβρίδης): Χονδρού 15(3), Χιδεκίδου, Τσελιπιώτη 2, Καράμπελα 4, Οζέν 6(1), Βραχιόλογλου, Καραβούζη, Χρηστίδη 4, Πασναγίδου, Καραφυλλίδη.

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Ανδρεοπούλου): Κατσούλη Β., Πολυχρονοπούλου 12, Μούκα, Σεγούρα 13(1), Τσιρογιώργη 9(1), Ανδρέου 3, Κατσούλη Δ. 8, Κατσούλη Ε. 2, Καλλιπολίτη 3, Παπακώστα 11(3), Δελημήτρου 4, Ζαφείρη 2.

Την 5η θέση θα διεκδικήσει ο Ολυμπιακός Βόλου καθώς επικράτησε της Άμιλλας (η ομάδα της Αρκαδίας θα παίξει αύριο για τις θέσεις 7-8) με 58-49 σε αγώνα κατάταξης της Τελικής Φάσης του 33ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων ΟΠΑΠ, που διεξάγεται στη Μεσσήνη.

Ο Ολυμπιακός με ένα δυναμικό ξεκίνημα προηγήθηκε με 7-0 (2΄03΄΄), όμως η Άμιλλα μπήκε στο παιχνίδι και έφτασε στην ισοφάριση 15-15 που ήταν σκορ δεκαλέπτου. Η δεύτερη περίοδος ανήκε στην ομάδα από τον Βόλο καθώς ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα πήρε διψήφια διαφορά 33-20 στο ημίχρονο.

Η Άμιλλα κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια στην τρίτη περίοδο να επιστρέψει στο παιχνίδι και μείωσε σε 40-32 (26΄29΄΄), ενώ και στην τέταρτη περίοδο βρέθηκε κοντά με 45-38 (34΄28΄΄), όμως ο Ολυμπιακός παίζοντας καλύτερα κοντά στο καλάθι ξέφυγε με 51-40 (36΄05΄΄). Η ομάδα της Τρίπολης δεν τα παράτησε, πλησίασε για ακόμα μία φορά με 53-48 (38΄49΄΄), όμως και πάλι η ομάδα του Βόλου επέδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία στις κρίσιμες στιγμές και τελικά επικράτησε με 58-49.

Δεκάλεπτα: 15-15, 33-20, 43-32, 58-49

Διαιτητές: Μπαβέλας Δ, Μπαράκου

Ολυμπιακός (Παπαθανασίου): Ράπτη 8, Κωστοπούλου 4, Σιουμουρέκη 18(2), Λογοδότη 6, Καραστάθη 7,  Κοτοπούλη 8, Πολύζου Κ. 7.

Άμιλλα (Τσουκαλάς): Κορακή, Βυτογιάννη, Πολυχρονοπούλου, Μάγκλαρη Ι. 3, Κοκκώνη, Παναγιωτοπούλου 18, Μίχαλου 10(3), Παπαζαφειροπούλου 3, Κωνσταντινέα 15.

*Τον αγώνα παρακολούθησαν το μέλος του δ.σ. της ΕΟΚ και εκ των υπευθύνων του μπάσκετ Γυναικών, Άννυ Κωνσταντινίδου και η πρότζεκτ μάνατζερ για την προώθηση του μπάσκετ Γυναικών, Εβίνα Μάλτση.