26.8 C
Πέμπτη, 27 Ιουνίου, 2024

Πανελλήνιο Κορασίδων: Με ψυχραιμία στο φινάλε στην 7η θέση ο ΣΑΚ Αστέρας

Ο ΣΑΚ Αστέρας είναι η ομάδα που κατέβαλε την 7η θέση στο 35ο Πρωτάθλημα Κορασίδων μετά την νίκη του με 44-40 με αντίπαλο τον Απόλλωνα Πάτρας.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα του, ωστόσο, στο β’ δεκάλεπτο ο Απόλλων Πάτρας κατάφερε και πήρε διαφορά ξεφεύγοντας με 20-8 (15’). Η ομάδα από την Καβάλα αντέδρασε και με ένα επιμέρους 8-0 μείωσε σε 20-16 (17’45’’).

Ο Απόλλων Πάτρας επέστρεψε φτάνοντας τη διαφορά στο +11 (34-23, 27’) με τρίποντο της Παπαδοπούλου, αλλά ο Αστέρας δεν τα παράτησε και πλησίασε στους δύο πόντους (38-36, 33’15’’) με καλάθι της Μιχαηλίδου, ενώ η ίδια παίκτρια ισοφάρισε σε 38-38 (35’).

Δυο λεπτά πριν το τέλος η Μιχαηλίδου έδωσε το προβάδισμα στον Αστέρα (42-40) για να ακολουθήσουν δύο βολές από τις Νεφέλη Φραγκάκη και Αϊβαζίδου που διαμόρφωσαν το τελικό 44-40.

Απόλλων Πάτρας – ΣΑΚ Αστέρας 40-44
Διαιτητές: Δημουλάς, Τογανίδου, Δώνης
Δεκάλεπτα: 8-6, 22-18, 36-28, 40-44
Απόλλων Πάτρας (Γκοτσοπούλου): Καραγιάννη 5, Φασουλή Μ. 4, Φασουλή Δ. 14, Κακίου 2,  Ρωμανού, Μπουρσίνου 12, Παπαδοπούλου 3(1).
ΣΑΚ Αστέρας (Αϊβαζίδης): Σοφιολάκη, Φραγκάκη Ν. 14(3), Μασμανίδου 4, Παππά 2, Φραγκάκη Β., Μπουμπούνα, Καλέα, Αϊβαζίδου 10(1), Μιχαηλίδου 14, Κατσικοπούλου