17.5 C

Πανελλήνιο Κορασίδων: Δύο «μάχες» κι ένας… περίπατος

Δείτε τι συνέβη στους αγώνες της Τετάρτης (29/6) για τη δεύτερη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων.

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για τον Παναθηναϊκό ο οποίος επικράτησε με 68-23 της Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης, για την Τελική Φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων ΟΠΑΠ που διεξάγεται στη Μεσσήνη.

Οι «πράσινες» από το ξεκίνημα του αγώνα πήραν προβάδισμα στο σκορ και έφτασαν σε διψήφια διαφορά 8-19 (8΄09΄΄), ενώ στο ημίχρονο είχε έναν «αέρα» 23 πόντων (11-34).

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για την ομάδα της Αλεξανδρούπολης καθώς δεν κατάφερε να σκοράρει με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να δημιουργήσει μια χαώδη διαφορά (11-56) και να φτάσει στην επικράτηση με το τελικό 68-23.

Δεκάλεπτα: 8-21, 11-34, 11-56, 23-68

Διαιτητές: Ρίζος, Λιώνας

Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης (Γιαβρίδης): Χονδρού 6, Χιδεκίδου 1, Τσελιπιώτη 2, Καράμπελα 2, Οζέν 8, Βραχιόλογλου, Καραβούζη, Χρηστίδη 4, Πασγανίδου, Καραφυλλίδη.

Παναθηναϊκός (Τσεμπέρης): Ζιάκα 12(1), Μαντζιώρη, Φελούρη 3, Καμπάκα 4, Κεφάλα 2, Σπέντζου 8, Φραγκούλη 15(2), Σωφρονά 6, Κωστακοπούλου 8, Υφαντοπούλου 10, Ρηγοπούλου.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα εδώ

Δείτε φωτογραφίες του αγώνα εδώ

Παρακολουθήστε το βίντεο του αγώνα εδώ

Συναρπαστικό παιχνίδι για τη 2η Αγωνιστική (Β’ όμιλος) του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων ΟΠΑΠ έγινε στο κλειστό γυμναστήριο Τέντας στην Καλαμάτα όπου ΓΑΣ Ανδρογέας και Κρόνος Αγίου Δημητρίου έλυσαν τις διαφορές τους στην παράταση με την ομάδα της Κρήτης να επικρατεί με 67-57.

Με τη Σεγούρα να έχει μπει «ζεστή» στο παιχνίδι ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου ξέφυγε στην αρχή με 10-2. Η ομάδα της Κρήτης στην συνέχεια γύρισε την άμυνά της σε ζώνη και ισορρόπησε την κατάσταση παίρνοντας πολλές βοήθειες από τις Μηλιαρά και Γαλανάκη. Το ημίχρονο βρήκε τον Κρόνο μπροστά με 24-22 με την Ανδρέου να έχει δώσει λύσεις στην ομάδα της στην δεύτερη περίοδο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κρόνος Αγ.Δημ. αποσπάστηκε οκτώ πόντους (30-22) με τον Ανδρογέα όμως να απαντά άμεσα και να προηγείται με 37-30 κάνοντας ένα σερί 15-0.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η Γαλανάκη έδωσε αέρα τριών πόντων στον Ανδρογέα (55-52) 25 δευτερόλεπτα για το τέλος, με την Παπακώστα να απαντά από την γραμμή των 6,75μ. για λογαριασμό του Κρόνου κάνοντας το 55-55 (39’ 47’’), σκορ με το οποίο το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ανδρογέας ήταν πιο  ψύχραιμος πήρε πολλές βοήθειες από την Γιαπιτζόγλου φτάνοντας στην νίκη με 67-57.
Διαιτητές: Νάστος, Μπαβέλας
Δεκάλεπτα: 10-15, 22-24, 45-41, 55-55 (κ.α.), 67-57 (παρ.)

ΓΑΣ Ανδρογέας (Σηφομιχελάκης): Καζάκη 4(1), Γαλανάκη 15(2), Γιαπιτζόγλου 18(3), Τζανετή 5, Χαλεπάκη 5(1), Μηλιαρά 14, Τσαγκαράκη 3, Βαρδαβά.

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Ανδρεοπούλου): Κατσούλη Β., Πολυχρονοπούλου, Σεγούρα 26(1), Ανδρέου 12, Κατσούλη Δ. 6, Κατσούλη Ε., Παπακώστα 11(3), Δελημήτρου, Ζαφείρη 2.

Δείτε την στατιστική του αγώνα ΕΔΩ
Δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ
Δείτε το βίντεο του αγώνα ΕΔΩ

Το 2 στα 2 έκαναν οι Εσπερίδες που επικράτησαν με 64-54 του Ολυμπιακού Βόλου για την Τελική Φάση του 33ουΠανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στη Μεσσήνη.

Η ομάδα από τον Βόλο είχε το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-12 (7΄59΄΄), όμως οι Εσπερίδες με ένα σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με 14-19 (9΄09΄΄). Με επί μέρους σκορ 2-10 η ομάδα της Καλλιθέας ξέφυγε με το σκορ στο 19-31 (15΄34΄΄). Ο Ολυμπιακός επέστρεψε δυναμικά στην τρίτη περίοδο μειώνοντας σε 44-49 (28΄19΄΄). Με τη διαφορά να είναι μονοψήφια (50-55, 36΄04΄΄) η ομάδα του Βόλου διεκδίκησε με αξιώσεις τη νίκη, όμως η ψυχραιμία των αθλητριών των Εσπερίδων σε κρίσιμες στιγμές και επιλογές, ήταν καθοριστικός παράγοντας για να πάρει η ομάδα της Καλλιθέας το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 64-54.

Δεκάλεπτα: 17-21, 27-36, 44-51, 54-64

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Πλέγας

Ολυμπιακός Βόλου (Παπαθανασίου): Ράπτη, Κωστοπούλου, Σιουμουρέκη 28(3), Λογοδότη 6, Καραστάθη 6, Κοτοπούλη 12, Πολύζου 2.

Εσπερίδες Καλλιθέας (Μπούτας): Στολίγκα 25(3), Σύψη, Αρσενιάδου 23, Βίγκα 4, Μανωλοπούλου, Τσούρντου 10, Αγραφιώτη 2, Σταθάτου.