27.8 C
Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου, 2024

Πανελλήνιο Κορασίδων: Άνετα στα ημιτελικά ο Κρόνος

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου επικράτησε με 63-44 του Ηροδότου και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων.

Μετά τα πρώτα πέντε λεπτά ο Κρόνος ανέβασε στροφές και με τη Φουστέρη από την περιφέρεια και την Τουμπανιάρη μέσα στη ρακέτα άρχισε να παίρνει διαφορά κλείνοντας το α’δεκάλεπτο στο +11 (25-14).

Στο ξεκίνημα της β’ περιόδου ο Ηρόδοτος με τη Φωνιαδάκη μείωσε σε 25-19 (11’15’’) και με βολή της Τρούλη σε 28-24 (16’30’’) βάζοντας δύσκολα στον Κρόνο ο οποίος έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 35-28.

Ο Ηρόδοτος στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου πλησίασε στο καλάθι (39-37, 24’25’’) με τρίποντο της Τρούλη, αλλά ο Κρόνος αποσπάστηκε εκ νέου ξεφεύγοντας με 54-40 (29’37’’) με τη Ζαφείρη να δίνει λύσεις από τη γραμμή των 6.75μ.

Τρία λεπτά πριν το τέλος έγινε το 63-42 για τον Κρόνο που εξασφάλισε τη νίκη και την παρουσία του στην πρώτη τετράδα της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Τζιμινίδης, Αυγουστόγλου, Γεοργοσόπουλος

Δεκάλεπτα: 25-14, 35-28, 54-40, 63-44

Κρόνος Αγ.Δημ. (Τσαμπούρη): Λινάρδου, Καρβουνιάρη, Μανωλοπούλου 8, Προδρομίδη 8, Φουστέρη 16(3), Τουμπανιάρη 18, Ρώσση, Περντρέτσα, Τριανταφύλλου, Ζαφείρη 13(3), Βενιέρη, Μαυρίδου.

Ηρόδοτος (Σαμαντούρα): Μαυράκη 2, Λιοπυράκη 2, Ατσαλάκη, Μελιδονιώτη 4, Λαμπράκη, Κεχαγιά, Χατζημιχαήλ 2, Μπινιχάκη 4, Γεωργιάδη, Τρούλη 9(2), Φωνιαδάκη 17(1), Τσαντάκη 4.