31 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Πανελλήνιο Εφήβων: Θρίαμβος του Παναθηναϊκού με Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε... θυμωμένα για την ήττα της πρεμιέρα στο Πανελλήνιο Εφήβων από την ΔΕΚΑ και σήμερα πανηγύρισε σημαντική νίκη επί του Ολυμπιακού με σκορ 75-66.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ποδαρά έκαναν εντυπωσιακή εκκίνηση κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 21-9, στο 14' έφτασαν στο +21, 32-11 και αντέδρασαν ψύχραιμα όταν ο Ολυμπιακός έκανε αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και πλησίασε μέχρι το 56-51 στο 32'.

Ο Δήμου ήταν ασταμάτητος με 24 πόντους για τους νικητές,  για τους οποίους τρεις παίκτες, οι Δεϊμέζης, Γιάννης και Νεοκλής Αβδάλας πέτυχαν double double !

Δεκάλεπτα: 21-9, 40-28, 56-49, 75-66

Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης, Χριστινάκης, Τηγάνης

Παναθηναϊκός (Ποδαράς): Δήμου 24(3), Αβδάλας Γ. 13(1), Δημητρός 6(2), Κουτσονικόλας 1, Δεϊμέζης 16, Αβδάλας Ν. 11(2), Κατσαφούρος, Βασιλειάδης, Μπάλα-Καγιού, Ντολγκάν 4.

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παζιωτόπουλος 6(1), Νικολαΐδης 11(2), Μαυραντζώτου, Αλέξης, Αρφαράς, Σαραντόπουλος 13(2), Αμπόσι 12(1), Ζορμπάς 8, Σπρίντζιος 16(1).

Για να διαβάσετε τα στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ

Για να δείτε τον αγώνα πατήστε εδώ

Για να δείτε φωτογραφίες των αγώνων πατήστε εδώ

Δηλώσεις

Εμμανουήλ Δήμου (παίκτης Παναθηναϊκού): «Θέλαμε να πάρουμε αυτό το ματς εξ αρχής, γιατί αυτό το πιο πιθανό είναι να μας δώσει τη πρόκριση στο φάιναλ φορ. Το πήραμε ξεκάθαρα από την άμυνα, μας βγήκαν κάποια σουτ, κάποιες επιθέσεις και προχωράμε. Το θέλαμε πολύ αυτό το παιχνίδι και με πάθος τ πήραμε».

Απόστολος Νικολαΐδης (παίκτης Ολυμπιακού): «Ξεκινήσαμε πολύ αγχωμένα. Δώσαμε ότι μπορούσαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Πρέπει να παίξουμε αύριο όπως παίξαμε στο δεύτερο μισό του αγώνα, για να πάρουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε και μαζί και την πρόκριση».

Στο άλλο απογευματινό ματς της σημερινής ημέρας, ο Προμηθέας επιβεβαίωσε στην πράξη την ανωτερότητά του έναντι του Ηρακλείου, νίκησε εύκολα με 67-35 και έκανε το 2/2.