16.3 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Πανελλήνιο Εφήβων: Κλειδώνει την πρόκριση το ΔΕΚΑ

Με την τριάδα των Πατρίκη (21 π.), Καπετάκη (21 π.) και Λιοτόπουλο (18 π., 10 ριμπ., 7 ασίστ) το ΔΕΚΑ κέρδισε στη Λάρισα και τον Κεραυνό με 87-64 και αγκάλιασε την πρόκριση αλλά και την πρωτιά.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Θεσσαλούς να είναι κοντά στο ημίχρονο (44-48), χωρίς ωστόσο να έχουν τις λύσεις να ακολουθήσουν.

Η ΔΕΚΑ πήρε από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα στο σκορ. Ο Κεραυνός μείωσε σε 12-13 (05:56 πριν το τέλος της περιόδου με τον Πολιτόπουλο), αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης διατήρησε την πρωτοπορία μέχρι το 14ο λεπτό όταν ο Αντωνόπουλος με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στους γηπεδούχους με 32-31.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, η ΔΕΚΑ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο νούμερο (57-46, 08:35 με καλάθι του Καπετάκη) και διεύρυνε το προβάδισμα στο τέλος της καθώς το σκορ έφθασε το 72-55. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την ομάδα του Ευόσμου να παραμένει αήττητη στη διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 16-27, 44-48, 55-72, 64-87

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Τσιαπλής-Λιώνας

Κεραυνός Λάρισας (Πάκας): Πολιτόπουλος 11(1), Αργυρούλης 7, Αντωνόπουλος 9(3), Πάσχος 6, Μηνάς 2, Γιακούλας 16(2), Ευθυμίου, Σιμόπουλος 2, Λιάμπος 9(3), Τσουκαλέλης, Παπαϊωάννου 2, Δρυστέλλας.

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Βασιλάκης, Καπετάκης 21(3), Στράντζαλης, Πατρίκης 21, Νταραντάνας 4, Πούντος 9, Ιωαννίδης, Σεκερτζής, Μουτάφης 12(1), Μητσιάνης 2, Λιοτόπουλος 18(2), Πασχαλίδης.

Για να δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ

Δείτε φωτογραφίες από το παιχνίδι εδώ

Παρακολουθείστε το βίντεο του αγώνα εδώ

Δηλώσεις

Ιωσήφ Νικολαΐδης (προπονητής ΔΕΚΑ): «Βλέπουμε τα παιχνίδια ένα ένα. Κάνουμε κάποια λάθη, προσπαθούμε να τα διορθώσουμε και η προσπάθεια συνεχίζεται».

Ανδρέας Πατρίκης (παίκτης ΔΕΚΑ): «Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στην αρχή, όμως στο δεύτερο ημίχρονο το γυρίσαν και πήραμε τη νίκη».

Αντώνης Πάκας (προπονητής Κεραυνός Λάρισας): «Συγχαρητήρια στη ΔΕΚΑ, είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Είμαστε χαρούμενοι που βρισκόμαστε εδώ και προσπαθούμε για το καλύτερο, αγώνα με τον αγώνα. Θα προσπαθήσουμε αύριο να κερδίσουμε για να πετύχουμε την πρώτη μας νίκη στη διοργάνωση».

Γιώργος Λιάμπος (παίκτης Κεραυνός Λάρισας): «Ηταν ένα δυνατό παιχνίδι και το χαρήκαμε.  Χάσαμε αλλά δεν πειράζει συνεχίζουμε για το επόμενο».