21.9 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Πανελλήνιο Εφήβων: ΔΕΚΑ-Ηράκλειο 71-54 (pics+vid)

Στο δεύτερο παιχνίδι του Α' Ομίλου της Τελικής Φάσης του 50ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στο Κλειστό Γυμναστήριο Νεάπολης Λάρισας, η ΔΕΚΑ νίκησε με 71-54 το Ηράκλειο.

Η ΔΕΚΑ κατάφερε να προηγηθεί με 17-10, όμως το Ηράκλειο με ένα ξέσπασμα μείωσε σε 19-17 που ήταν σκορ δεκαλέπτου. Με κεκτημένη ταχύτητα οι Κρητικοί πέρασαν μπροστά στη δεύτερη περίοδο με 21-19, η ΔΕΚΑ επανέκαμψε και προηγήθηκε με 27-23. Με το προβάδισμα στο σκορ να αλλάζει διαρκώς πλευρά και χρώμα, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο ημίχρονο με τη ΔΕΚΑ μπροστά (35-32).

Η τρίτη περίοδος ανήκε στους Θεσσαλονικείς. Το Ηράκλειο παρέμεινε κοντά στο σκορ (42-38) μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου, από εκείνο το σημείο και μετά όμως η ΔΕΚΑ με ένα σερί 16-0 έκλεισε την περίοδο με 58-38. Στο χρόνο που απέμενε η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε απλά να συντηρήσει το προβάδισμα που είχε πάρει, ενώ το Ηράκλειο δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Δεκάλεπτα: 19-17, 35-32, 54-38, 71-54

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Πράττος, Μαρτινάκος

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Κουρουτζίδης, Καπετάκης 15(1), Στράντζαλης, Πατρίκης 12, Νταραντάνας 6, Πούντος 2, Ιωαννίδης, Σεκερτζής 1, Μουτάφης 8(1), Μητσιάνης, Λιοτόπουλος 23(1), Πασχαλίδης 4.

Ηράκλειο (Μακράκης): Σπινθουράκης 6, Τζώρτζης, Κανατάκης 7(1), Μαρτίνα 12(2), Γενιτσαρίδης 2, Σαραντουλάκης 5(1), Καλλικάκης, Σαβουλίδης 7(1), Κουγιουμτζής 6, Ντατσιονάκης, Μηλαθιανάκης, Κατσούρρι 9(1).