27.8 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Πανελλήνιο Εφήβων: Άνετη επικράτηση του Παναθηναϊκού επί του Προμηθέα

Με νίκη ξεκίνησε την προσπάθεια του ο περσινός πρωταθλητής Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 74-59 του Προμηθέα Πάτρας στο δεύτερο παιχνίδι της πρώτης ημέρας της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στο Αθλητικό Κέντρο του Δήμου Αρταίων.

Οι άμυνες «μίλησαν» από το ξεκίνημα του αγώνα με τον Προμηθέα να παίρνει το προβάδισμα με 8-4 (7΄09΄΄) μετά από τρίποντο του Πρέκα. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα σερί 7-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με 11-8 (8΄17΄΄) από τις εύστοχες βολές του Κουστένη. Η ομάδα της Αθήνας διατήρησε το προβάδισμα κλείνοντας το δεκάλεπτο με 14-10.

Ο Προμηθέας με το τρίποντο του Σοϊλεμετζίδη μείωσε στον πόντο (16-15, 12΄), ενώ η ομάδα της Πάτρας πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με εύστοχο σουτ του Πρέκα που έκανε το 19-18 (13΄18΄΄). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα και ανέκτησε το προβάδισμα όταν ο Γεώργας έκλεψε, εκτέλεσε και έκανε το 22-19 (17΄46΄΄). Με τον Προμηθέα σε αυτό το σημείο να χάνει την αυτοσυγκέντρωσή του, οι «πράσινοι» κατάφεραν να φτάσουν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (35-24, 19΄) την οποία και διεύρυναν με το τρίποντο του Ζερβού που έκανε το 39-24 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η ομάδα της Πάτρας μπήκε στην τρίτη περίοδο αποφασισμένη να ανατρέψει της εις βάρος της εικόνα. Αρχικά με το τρίποντο του Βλάσση (45-34, 24΄17΄΄) και στη συνέχεια με κοντινά καλάθια κατάφερε να μειώσει σε 47-37 (25΄47΄΄). Ο Κουστένης με ένα τρίποντο και δύο εύστοχες βολές έδωσε νέα «ανάσα» στον Παναθηναϊκό που ξέφυγε και πάλι με σκορ 52-37 (28΄27΄΄). Με την ανάποδη σειρά, με δύο εύστοχες βολές και ένα τρίποντο απάντησε ο Βλάσσης για τον Προμηθέα (52-42, 29΄45΄΄).

Η διαφορά επέστρεψε σε μονοψήφιο αριθμό όταν ο Βλάσσης μείωσε σε 52-44 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο Προμηθέας παρότι έλεγχε τα ριμπάουντ δεν μπορούσε να τα μετατρέψει σε κερδισμένους πόντους. Έτσι ο Παναθηναϊκός με εύστοχες επιθέσεις προηγήθηκε με το ευρύ 72-51 (36΄15΄΄) το οποίο διαμόρφωσε με τρίποντο ο Τσακίρης. Ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν αρκετός για να αλλάξουν πολλά πράγματα με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει το παιχνίδι και τον Προμηθέα να κλείνει το παιχνίδι με τρεις επιτυχημένες τελικές προσπάθειες που μείωσαν την τελική διαφορά στο 74-59.

Δεκάλεπτα: 14-10, 39-24, 52-42, 74-59

Διαιτητές: Αγραφιώτης, Αθνασιάδης, Νέδογλου

Παναθηναϊκός (Ρήγγας): Παπανικολάου, Μπίνης 2, Μπούσμπουρας 3, Ζερβός 11(3), Αθανασόπουλος 3, Τσακίρης 6(1), Κουστένης 14(1), Κωνσταντινίδης, Αδαμόπουλος 13, Γκόλαντας 12, Γεώργας 8, Τάσκος 2.

Προμηθέας (Σκροπολίθας): Διαμαντίδης, Σοϊλεμετζίδης 18(2), Χρηστέας, Μανωλιτσάκης 2, Στέβοβιτς 4, Σκληρός 2, Βλάσσης 14(2), Βασιλείου, Πρέκας 14(2), Δενδής 3(1), Κατσιγιάννης, Παπαλεξανδράκης 2.