19 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός- Βαλένθια 90-73: “Πράσινη” καταιγίδα! (pics+vids)

Οι "πράσινοι" έδειξαν τα δόντια τους από νωρίς, σημείωσαν έξι τρίποντα στην πρώτη περίοδο, έφτασαν τη διαφορά στο +22 και με εξαίρεση την τελευταία περίοδο κυριάρχησαν επικρατώντας με 91-73 της Βαλένθια στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Εγρκίν Αταμάν είχε αρκετούς παίχτες σε καλή βραδιά, με του Κώστα Σλούκα (12 πόντους 9 τελικές πάσες) και Ματίας Λεσόρ (12 πόντους,7ριμπάουντ) να ξεχωρίζουν κάνοντας τη διαφορά στα κρίσιμα σημεία. Στον αντίποδα ο Σέμι Οτζελέγε ειχε 16 πόντους. Πλέον το "τριφύλλι" έχει 4 σερί νίκες έφτασε στο 6-4, ενώ η Βαλένθια στο 5-5.

"Εκρηκτικό" ξεκίνημα για τους πράσινους στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε τα πάντα τέλεια επιθετικά, καθώς σημείωσε 4/4 τρίποντα (και ένα έμμεσο του Λεσόρ), σημειώνοντας δεκαεννέα (19-10) πόντους στα πρώτα (5') της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί. Με τον "καυτό" Τζέριαν Γκραντ να έχει 3/3 τρίποντα, έφτασαν τη διαφορά στο +11, με το δεκάλεπτο εν τέλει να λήγει με ακόμα ένα τρίποντο του Λευτέρη Μαντζούκα αυτή τη φορά. Το σκορ βρισκόταν στο 27-18 με το "τριφύλλι" να έχει ήδη 6/9 τρίποντα.

Η διάθεση της Βαλένθια ήταν εμφανής να ρίξει τον ρυθμό και να πάει αργά στο 24άρι. Δεν μπορούσε να το καταφέρει όμως καθώς ο Παναθηναϊκός είχε ρυθμό στην επίθεσή του. Με τρία ακόμα τρίποντα (των Ναν, Μαντζούκα και Βιλντόσα) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου η διαφορά πήγε στο +18 (36-18). Με τον Σέμι Οτζελέγε όμως να δημιουργεί προβλήματα κάτω από το καλάθι των "πράσινων" πάνω στις αλλαγές της άμυνας, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν γρήγορά τη διαφορά στο μισό (39-30). Τώρα που το μακρινό σουτ δεν ερχόταν με τη ίδια ευκολία οι γηπεδούχοι θα έπρεπε να βρουν άλλες λύσεις επιθετικά. Το κατάφεραν παίζοντας ένα παιχνίδι λιγότερο όμορφο στο μάτι. Εκμεταλλευόμενοι το μπόνους των βολώ,ν σε συνδυασμό με ένα αντιαθλητικό φάουλ του Βίκτορ Κλαβέρ, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συντήρησε ένα διψήφιο προβάδισμα.

Το σκορ στην ανάπαυλα ήταν 49-35, με τον Παναθηναϊκό να έχει 10/20 τρίποντα και την Βαλένθια 2/12. Καμία διάθεση να σταματήσουν στις αρχές της επανάληψης έδειξαν οι "πράσινοι". Με ένα επιμέρους σερί 11-3 στα πρώτα (3') της τρίτης περιόδου, έφτασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +22! Οι Κώστας Σλούκας και Ματίας Λεσόρ έκαναν τη διαφορά στο υπόλοιπο της περιόδου, με αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να διατηρεί ένα προβάδισμα της τάξης των 17-20 πόντων. Μετά από (30') παιχνιδιού ο φωτεινός πίνακας έγραφε 72-53, με τον Παναθηναϊκό να καλείται να κάνει τα βασικά στην τελευταία περίοδο, ώστε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Και όμως η ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε μουδιασμένη στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Συμπληρώνοντας τα ομαδικά φάουλ σε μόλις (2'), οι φιλοξενούμενοι πήγαιναν συνεχώς στις βολές. Πέτυχαν ένα σερί 7-0 (όλους με βολές). Μάλιστα οι Ισπανοί δεν σταμάτησαν εκεί. Βλέποντας τον Παναθηναϊκό να έχει πρόβλημα σε επίθεση και άμυνα, μείωσαν ακόμα περισσότερο ρίχνοντας τη διαφορά στο -9 (75-66) με μόλις 5' να απομένουν. Κάπου εκεί ήρθε η αφύπνιση των "πρασίνων". Βιλντόσα και Γκριγκόνις σημείωσαν συνεχόμενους πόντους η διαφορά πήγε στο +14 και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

ΜΕΣΤΟΣ: Κώστας Σλούκας. Για αυτό αποκτήθηκε το καλοκαίρι από τον Παναθηναϊκό ο πολύπειρος Έλληνας γκαρντ. Κάθε φορά που το "τριφύλλι" έδειχνε να χάνει τον ειρμό του στην επίθεση, ερχόταν ο αργηχός του με τις σωστές αποφάσεις και ηρεμία να βάλει και πάλι στο σωστό δρόμο την ομάδα του. Ο 33χρονος σημείωσε 12 πόντους (4/10 σουτ), 9 ασίστ ένα κλέψιμο και 4 λάθη σε 25:19 λεπτά συμμετοχής με 16 pir.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Δύο πρόσωπα είχε ο Παναθηναϊκός επιθετικά. Στο πρώτο ημίχρονο είχε 10/20 τρίποντα και κυριάρχησε μέσου αυτού, ενώ στο δεύτερο μέρος σημείωσε μόλις δύο (12/29 συνολικά) αλλά βρήκε λύσεις μέσα στο "ζωγραφιστό". Με ποσοστό 61% και 20/33 δίποντα τελείωσαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι δείχνοντας την ποικιλία στην επίθεσή τους. Η Βαλένθια στον αντίποδα, με μόλις 5/20 τρίποντα, ήταν δύσκολο να ζητήσει κάτι περισσότερο.