21.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός-Προμηθέας 93-62: «Παρέλαση» με θεαματικό τρόπο (pics, vids)

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στον Προμηθέα και κέρδισε εύκολα με 93-62, σε αγώνα για την 22η και τελευταία αγωνιστική της Basket League. Στην κορυφή με 21-1 τερμάτισε το «τριφύλλι», ενώ ο Προμηθέας παρέμεινε 4ος με ρεκόρ 13-9.

Ο Προμηθέας ήταν αυτός που «άνοιξε» το σκορ μόλις στην πρώτη του επίθεση με τον Κόνιαρη και με τον Ρέινολντς να προσθέτει άλλους 5 στη συνέχεια ισοφάρισε για 2η φορά στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα (7-7), ενώ ο Στίβενς λίγο αργότερα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους πατρινούς (7-9). Ένα τρίποντο του Χέιλ «έσπασε» το 9-9 και έκανε το σκορ 9-12, όμως με τον Παπαπέτρου να κάνει αισθητή την παρουσία του στο παρκέ (6 πόντοι, 1 ασίστ πίσω απ’ την πλάτη), ένα «πράσινο» 10-0 έκανε το σκορ 19-12. Εν τέλει, με τον Μπαζίνα να αξιοποιεί απ’ το τρίποντο την πάσα του Κόφι, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 19-15. Άξιες αναφοράς οι 7 ασίστ στα 8 εύστοχα σουτ απ’ τους παίκτες του «τριφυλλιού».

Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα του αγώνα ήρθε στο 11:39’, αφού ο Παναθηναϊκός μπήκε με πολλή ενέργεια στη 2η περίοδο και με δύο τρίποντα από Γκριγκόνις και Βιλντόζα «έγραψε» το 27-17. Με τον Αντετοκούνμπο να έχει επιστρέψει με… ορέξεις στην αγωνιστική δράση και τους «πράσινους» να μη ρίχνουν ρυθμούς ούτε μια στιγμή, η διαφορά πήγε στους 18 (44-26), αφού ο Ερνανγκόμεθ δε… σταμάτησε να καρφώνει και ο Γκριγκόνις «πυροβολούσε» ασταμάτητα πίσω απ’ τα 6μ75. Η εικόνα δεν άλλαξε στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου, το οποίο έληξε 49-27, με τον Μωραΐτη να βάζει κι αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς. Σε τρομερή μέρα απ’ το τρίποντο οι γηπεδούχοι, καθώς στα πρώτα 20’ του αγώνα είχαν 9/15, έναντι του 5/16 των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου, ενώ οι ασίστ των δύο ομάδων είναι στο 17-6.

Η διαφορά είχε παγιωθεί πάνω απ’ τους 20, με το «τριφύλλι» να τη φτάνει ακόμη και στους 25 μετά από τρίποντο του -θετικότατου- Ερνανγκόμεθ (58-33, 23:30’). Ο Προμηθέας κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω απ’ τους 20 μετά από αρκετή ώρα (62-43, 27’), όμως η άμυνά του παρέμεινε soft και στη συνέχεια, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 29 στο φινάλε της 3ης περιόδου (75-46).

Ο δείκτης της διαφοράς έφτασε στους 30 με το ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, έπειτα από μια πολύ ωραία συνεργασία pick-and-roll μεταξύ Βιλντόζα και Μπαλτσερόφσκι (77-46), ενώ λίγο αργότερα ο Αργεντίνος έκανε το 82-49 για το +33 του «τριφυλλιού». Με το παιχνίδι πλέον να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, το «τριφύλλι» προσφέροντας άπλετο θέαμα πήρε μια πολύ εύκολη νίκη με 93-62, έχοντας ως πιο σημαντικό κομμάτι την πολλή ξεκούραση των «βασικών» του παικτών.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Παναθηναϊκός πίσω απ' τη γραμμή των 6μ75, καθώς μέτρησε 14/25, έναντι του 14/38 του Προμηθέα. Το σημείο που έκανε τη διαφορά, πάντως, ήταν οι ασίστ, που ήταν 28-13 υπέρ του «τριφυλλιού».