21.5 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Περιστέρι 89-80: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να ζορίστηκε για ένα ημίχρονο με το Περιστέρι αλλά το εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να του δώσει τη νίκη με 89-80 για τα ημιτελικά της Basket League.

Έτσι, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήρε το προβάδισμα στη σειρά με 2-1 και χρειάζεται ακόμα μία νίκη για να προκριθεί στους τελικούς. Το τέταρτο παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (27/5 19:15) στο Περιστέρι.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, για τον Παναθηναϊκός ο Μάριους Γκριγκόνις μπήκε πολύ δυνατά με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ για το Περιστέρι ο Σίλβεν Φρανσίσκο ήταν εξίσου καλός με 8 πόντους και 3 ασίστ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με πολύ υψηλό σκορ και τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων (30-24).

Το υψηλό τέμπο συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο και να πρωταγωνιστούν και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Φρανσίσκο ήταν εντυπωσιακός (18 πόντους) και πραγματοποίησε ένα από καλύτερα του ημίχρονα με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη και έτσι δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Παναθηναϊκό που ενώ έβρισκε επιθετικές λύσεις, κυρίως με τους Γκριγκόνις και Πονίτκα, δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει τον Γάλλο στην άμυνα.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πραγματοποίησε ένα ξέσπασμα με 10-0 σερί (59-49). Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με την διαφορά να ανεβαίνει στους 17 πόντους (76-59) με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου.

Στη τέταρτη περίοδο το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση, μείωσε στους 9 αλλά οι γηπεδούχοι με την εμπειρία τους μπόρεσαν να διαχειριστούν την κατάσταση και να επικρατήσουν με 89-80.

MVP: Ο πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Με Τη Γλώσσα Των Αριθμών: Το εκπληκτικό ποσοστό του Παναθηναϊκού στο τρίποντο (52% 11/21) ήταν αυτό που του έδωσε τις λύσεις και τη νίκη.